avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate roxanika24

Activitate roxanika24

Răspuns la discuția Calcul impozit vanzare imobil
Multumesc pt. raspuns, mentionez ca cele spuse de catre mine sunt date corecte, revin cu intrebarea daca se poate contesta acel mod de calcul al impozitului si care este procedura?
Buna ziua,
Va supun atentiei o situatie ciudata cu care m-am intalnit zilele acestea: Urmeaza sa vand o garsoniera (21 mp), ocazie cu care m-am interesat la notar cu privire la impozitul pe care il voi datora in urma tranzactiei. Pretul de vanzare este de 16.000 euro, dar notarul mi-a spus ca impozitul este de 2% aplicat la valoarea orientativă stabilită prin ghidul valorilor imobiliare intocmit de evaluatori pentru camerele notarilor publici, in acest caz valoarea fiind de 113.500 lei echiv. cu 26.000 euro (absurd), rezulta un impozit de 22.700 lei. Ce este interesant este faptul ca evaluatorul care a intocmit acel ghid mi-a evaluat in anul 2011 aceasta proprietate la 15.500 euro pt. un credit bancar.
Va rog respectuos sa ma sfatuiti cum as putea sa evit aceasta absurditate. Va multumesc.
Răspuns la discuția Salariu diferit acelasi post
Va multumesc pt. interesul acordat acestui subiect, mai vin cu urmatoarele precizari: nu este vorba de discriminare in functie de sex, toti noii angajati indiferent de sex sunt incadrati cu salariu mai mare(pe acelasi post) iar ceea ce este deranjant e faptul ca majoritatea nu au performanta in vanzari si pleaca relativ repede din firma iar eu sunt si in prezent in activitate de 3 ani tocmai datorita performantei profesionale. Asadar daca angajatorul nu e de acord sa-mi mareasca salariul nu prea am alta solutie, nefiind vorba de vreo discriminare, gresesc ?
Răspuns la discuția Salariu diferit acelasi post
Va multumesc frumos pt raspuns. In cazul in care mi se refuza demersul ar mai exista solutii?
Buna,
Va rog sa ma indrumati cu privire la urmatoarea situatie in care ma aflu si care ma deranjeaza de o perioada de vreme:
Sunt angajata pe postul de reprezentat comercial in cadrul unei companii multinationale de la inceputul anului 2009 si beneficiez de un salariu lunar conform contractului individual de munca incheiat la angajare. In ultima perioada (ultimii 2 ani) s-au mai facut angajari exact pe acelasi post ca si al meu dar cu salarii mai mari cu aprox. 500 ron. Tinand cont de aceasta nedreptate va rog sa-mi transmiteti care sunt demersurile legale pe care trebuie sa le fac pt. a fi si eu repusa pe aceleasi drepturi ale noilor angajati. Va multumesc !
Răspuns la discuția salariu mediu ptr nastere
Buna ziua,
Situatia mea este urmatoarea: am nascut in luna august 2010 (cand era in vigoare CCMN) iar cererea pt. acest drept am depus-o in 4 ianuarie 2011 si angajatorul imi refuza acordarea acestui drept pe motiv ca CCMN nu mai este aplicabil. Din cate stiu nu exista CCM la nivel de ramura in telecomunicatii, sector in care eu am lucrat.
Va rog sa ma informati daca este legal acest refuz iar in caz contrar ce demersuri ar trebui sa intreprind si pe ce s-ar baza argumentele pro?
Va multumesc,
Buna ziua,
Am o nelamurire privind aplicabilitatea CCMUNN si anume:
Eu am nascut la data de 11.08.2010 si conform art. 51 lit. c din CCMUNN pe anii 2007-2010 beneficiez de un salariu mediu pe unitate din partea angajatorului. In acest sens am depus o cerere de acordare a acestui drept la data de 06.01.2011 si nu mi-a fost aprobata pe motiv ca CCMUNN 2007-2010 nu mai este aplicabil in anul 2011 iar CCMUNN 2011-2014 nu a fost publicat in M. Of. Va rog frumos sa ma lamuriti daca este intemeiat acest refuz? Va multumesc.