avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate soryca

Activitate soryca

Buna ziua. As dori un ajutor de calcul pt un CM risc sarcina incepand din luna februarie 2020.salariu brut pe ultimile 6 luni (august-ianuarie) este de 4000lei/luna + virare in decembrie de al 13 lea salariu.ce se impoziteaza din indemnizatie? Va multumesc


soryca a scris:

As avea si eu o nelamurire. Intr-o dimineata ma deplasam cu auto si am intrat in derapaj, zapada pe carosabil, am reusit sa redresez auto dar am intrat pe contrasens (m-am rotit 180gr ) si am fost lovit in spate de alt auto , eu fiind deja oprit. Am facut amiabila recunoscand ca am derapat . Firma de la asigurari nu doreste sa faca despagubirea si sunt chemat iarasi sa dau o declaratie. Care ar fi situatia? Sunt eu lovit in spate si el frontal si de aceea nu acorda despagubire? Cn e vinovat?

Declaratia am dat cand am fost la constatare.intre timp am primit acasa o adresa de la firma de asigurari ca nu poate onora despagubirea si se face o ancheta cum s-a desfasurat incidentul.astazi am fost sunat de catre celalalt sofer ca trebuie sa vin sa mai dau o declaratie la firma de asigurari.
As avea si eu o nelamurire. Intr-o dimineata ma deplasam cu auto si am intrat in derapaj, zapada pe carosabil, am reusit sa redresez auto dar am intrat pe contrasens (m-am rotit 180gr ) si am fost lovit in spate de alt auto , eu fiind deja oprit. Am facut amiabila recunoscand ca am derapat . Firma de la asigurari nu doreste sa faca despagubirea si sunt chemat iarasi sa dau o declaratie. Care ar fi situatia? Sunt eu lovit in spate si el frontal si de aceea nu acorda despagubire? Cn e vinovat?
in noiembrie 2008 am achitat taxa de poluare pentru un autoturism(secon-hand) procurat din Germania.ma intereseaza daca exista posibilitatea sa-mi pot recupera contravaloarea taxei de la administratia financiara.
va multumesc