avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate nikosbab28

Activitate nikosbab28

Am si eu o nelamurire intr-un caz ipotetic de partaj a unui apartament luat in comun cu credit ipotecar nu stiu daca e corect termenul de partaj in acest caz dar vreau sa stiu cum va plati fiecare cota parte egala se poate vinde pt. ca fiecare sa-si poata lua o garsoniera si daca nu cum vor putea locui cei doi soti divortati impreuna
De asta ma temeam si eu sa nu pierd avansul dar se poate returna in cazul neaprobarii creditului?
Vreau sa achizitionez in ap. de la o persoana fizica deci nu prin agentie imobiliara si nu stiu care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez si ce contracte trebuiesc intocmite ata cu banca cat si cu actualul proprietar
Vreau sa stiu si eu daca se poate schimba prenumele unei persoane si cum se procedeaza
Merci pt. raspunsuri

Si as mai avea o intrebare nu vreau sa mai deschid alt topic.Este vorba despre un prieten de-al meu care are o situatie relativ similara in sensul ca a cumparat prin credit ipotecar un apartament in nume personal urmand a plati ratele in urmatorii 30 de ani dupa care s-a casatorit si vrea sa stie daca in caz de divort fosta sotie are drept la partaj stiind fiind faptul ca si ea l-a ajutat cu bani la rate in anumite momente mai dificile
Buna seara!
As dori sa ma casatoresc momentan locuind impreuna cu prietena mea in apartamentul meu proprietate personala cumparat de parinti cu ceva timp in urma.Intrebarea este daca divortez ulterior acesta intra la partaj adica la bunuri comune sau este bun personal si nu poate fi urmarit de instanta in acest scop
Am un apartament cu 2 camere si vreau sa-l schimb cu unul cu 3 camere + diferenta si vreau sa stiu ce fel de contract se face de schimb , de proprietate sau ambele precum si daca taxele notariale se aplica la valoarea totala de piata a apartamentului sau numai la diferenta pe care trebuie s-o platesc