avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate s65siemens

Activitate s65siemens

Am un vecin care lucreaza in Italia si caruia i-am solicitat sa-si stropeasca impotriva omizilor copacii de pe terenul lui , invecinat cu terenul meu , omizile infectandu-mi proprii copaci invecinati cu copacii lui dar care sant despartiti de gard comun .Am fost refuzat, vecinul sustinand ca isi va taia proprii copaci dar fara sa spuna si cand . Vreau sa-l oblig prin lege sa-si stropeasca copacii impotriva omizilor. Ce norme de drept se aplica in acest caz ?
Concret : Detin un credit la BCR (cu rate platite de 2 ani si mai am 3 ani , din 5 perioada contractuala ) si un credit la o institutie financiara nebancara BRD Finance (cu rate platite 4 luni din 60 luni ), cu dobanda anuala efectiva DAE de aproximativ 16% anuala .Creditele sant pe o perioada de 5 ani . Valoare cumulata 21000 Ron .Valoarea cumulata a ratelor lunare platite de subsemnatul la banci este de 690 Ron pe luna, cu dobanda anuala efectiva de mai sus.
Pe siteul [ link extern ] %/
Am fost refuzat verbal de un consilier vanzari al acestei banci , pe motivul ca simulatorul de calcul al dumnealor imi ofera refinantare mai mica decat suma cu care apar in biroul de credit , anume 21.000 Ron.Cum este posibil daca subsemnatul plateste lunar rata de 690 Ron cu DAE de 16% -mult mai mare decat 7.62%,la mai multe banci, deci mult mai mare decat rata de 523Ron prezentata in exemplul de mai sus de banca Idea sa-mi fie refuzata refinantarea cu creditul mediatizat de 30.000 Ron pe 5 ani cu DAE 7.62%, atat timp cat oferta comerciala a bancii respective este mediatizata si pe internet .
Am dreptul sa ma simt nedreptatit sau discriminat de aceasta banca ?
Cum pot fi obligati sa -mi ofere refinantarea publicata pe siteul de prezentare a bancii care este actualizat pe anul 2016?
Daca sant refuzat pe criteriile care nu sant publicate cetatenilor si de alte banci , ce pot face pentru a-mi face dreptate ?
Sant pensionar de invaliditate gradul 2 si am fost instiintat printr-o adresa ca urmeaza sa fiu executat silit de 850 ron datoria la unul din operatorii de telefonie mobila .Intrebare :1. Poate fi considerata clauza abuziva in contractele de telefonie mobila solicitarea la plata prin executare silita a diferentei intre valoarea restanta lunara a facturii - caz concret 75 ron si diferenta solicitata de 850-75 ron atat timp cat am solicitat suspendarea abonamentului de telefon din motive economice personale ?
Intrebare 2 : Pe fondul cauzei , pentru plata datoriei catre furnizorul de telefonie mobila se pot valorifica la cererea subsemnatului ca debitor ca datoria sa poata fi facuta prin scoaterea la vanzare de catre executoriu a unui autovehicol proprietate si nu prin executarea silita a 1/3 din venitul asigurat de pensia de invaliditate ?Cu alte cuvinte am DREPT DE A ALEGE INTRE POPRIREA PENSIEI CA FORMA DE VENIT SI ACCEPTAREA DE VALORIFICARE A BUNULUI PERSONAL AUTOVEHICOL - PRIN LICITATIE LA EXECUTARE SILITA SAU PROCEDURA ESTE IMPUSA DE LEGIUITOR ?
In contextul oferit de legea 114/1996 a locuintei si de legea 448/2006 ( fiind beneficiar de legislatie de protectie si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap pentru adulti ), primariile din Romania au obligatia sa-mi propuna teren pentru constructia de locuinte in situatia cand nu am avut niciodata credit pentru locuinta , nu am detinut si nu detin imobil proprietate personala ?
In cat timp de la solicitarea de concesionare de teren , primarille au obligatia sa-mi propuna teren cu destinatia de mai sus ?
privind accesul la o locuinta sociala din patrimoniul primariei ;context : sant considerat persoana cu handicap permanent( nerevizuibil de comisie ) , in acest context am drept de atribuire din spatiul locativ ce apartine primariei a unei locuinte care sa asigure conditii minime de locuit pentru o persoana ( locuinta sociala ) ?
Daca exista acest drept in cat timp Primaria iti acorda aceast drept ?
Ce mijloace legale am pentru a beneficia de acest drept ?
Cum masoara legiuitorul neajunsurile ( paguba ) creata prin neacordarea unui astfel de drept ?