avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate fanitare

Activitate fanitare

Va multumesc pt raspuns..dar totusi nu exista nici o solutie de a ataca declaratia data de catre acea persoana? mai ales ca nu a venit sa o sustina in tribunal. si mai ales ca un alt martor, cand i s-a citit declaratia in instanta, a precizat ca ceea ce scrie pe declaratia citita de judecator,nu e ceea ce a semnat el la politie sau unde o fi dat declaratia..In consecinta,am cerut sa se audieze toti martorii din dosar care au dat declaratii,dar se pare ca nu se doreste..
Buna ziua. Exista o plangere penala formulata de o peroana minora. La aproximativ 8 luni de la aceasta plangere, se face o arestare si incepe urmarirea penala,respectiv trimiterea in judecata. La proces minorul e reprezentat de parinti, pentru ca nu e de gasit. Intre timp, devine persoana majora, e citata persoana in continuare sa vina sa-si sustina declaratiile facute cu un an inainte,dar nu e de gasit..
Am gasit o formulare undeva cum ca ..daca e citata persoana (care e si parte vatamata) si nu se prezinta de 2 ori consecutiv la termenele de judecata, nu se mai considera a fi persoana vatamata.
E adevarat? exista ipoteza asta? Are vreun temei legal aceasta afirmatie a mea? Stie cineva ceva?
Consider ca e o nedreptate la mijloc, si as vrea sa ma adresez mass-mediei, in sparanta ca cineva se va sesiza cu privire la bataia de joc care se numeste "proces" in care sunt tarat.
Este legal sa dezvalui informatii legate de caz?sau cum pot aborda problema? Nefiind public dosarul, daca nu dau nume, ci doar relatez cele intamplate,si declaratii si tot ce contine dosarul, dar fara sa precizez numele vreunei alte parti?
Multumesc
Imi poate spune cineva daca se poate face ceva si impotriva celui care s-a decis de capul lui sa faca inregistrarea si sa o dea ca proba? Se poate da in judecata persoana respectiva? Ar fi vreun temei legal?
Plangerea s-a facut cu 7 luni inainte de arestare. Timp in care in afara de faptul ca s-au autorizat niste interceptari telefonice,care nu sunt deloc relevante,nu au altceva decat o mana de declaratii de la diferite persoane,care au legatura sau nu cu cauta,dar nici macar 1 care sa-l acuze direct.Si totusi...se pare ca il asteapta ceva ani..halal justitie
Ideea e ca avocatul in mod cert nu-si merita banii platiti,si nu's putini, pt ca nu vb despre interlopi plini de bani,ci despre persoane normale. Acuzatiile sunt grave,probe deloc. Doar "circumstantiale" daca inteleg eu bine...nici macar 1 proba directa. ( Se putea face flagrant, pt ca plangerea a fost facuta la 7 luni de la arestare,si trimitere in judecata, se puteau obtine probe clare clare), in afara de 2 asa zise victime din care 1 parca a disparut de pe fata pamantului. si o mana de oameni care declara ca ar fi auzit de la altii ca asa e..Culmea culmilor e ca la ultimul termen, unul din martii care il acuzau pe inculpat in declaratii, a declarat stupefiat in fata judecatoarei ca el nu a declarat tot ce scrie pe declaratia prezenta la dosar.Intrebat daca a citit declaratia inainte sa o semneze prima data,a sustinut ca da, dar ultimul paragraf( cel care era important pt acuzare, si care acuza inculpatul) nu era in declaratia semnata.
Asta e sub orice critica. Atentie- nu vorbesc despre persoane certate cu legea care azi spun intr-un fel si maine se razgandesc. Sunt cetateni onesti.
Tot ce a fc judecatoarea a fost sa scoata ultimul paragraf,in rest nici o ancheta cu privere la falsul acela. E normal? D-voastra sunteti avocat?
Intradevar acea persoana apare ca martor in dosar, tocmai pe baza inregistrarii, pt ca declaratii lui,contine asa cum am zis doar imprejurarile in care s-a fc inregistrarea.
Nu pot zice de ce nu a pus problema avocatul, e ciudat,pt ca e unul din cei mai buni avocati de prin oras, dar fiind dosar instrumentat de diicot, probabil le e frica si lor.
Oricum tot dosarul e cusut cu ata alba.. Intre altele vreau sa va intreb,poate stiti..daca persoana care a depus plangerea pe baza careia s-a inceput urmarirea penala, nu a aparut la nici un termen din proces, nu ar trebui sa se renunte la plangerea fc de ea,sau macar la declaratia data? Nu cred ca a fost totusi citata,pt ca se pare ca nu e de gasit. E ciudata tare situatia..
Nu sunt eu implicat in acest caz. Intradevar, din ce inteleg de la d-voastra, nu e vb despre o interceptare,ci doar o inregistrare. Politistul nu e unul din cei ce instrumenteaza cazul, ci apare doar o declaratie in dosar a acestui politist, in care povesteste circumstatele acelei "intalniri" ,cum ca a inregistrat discutia,si ca i se pare lui ca imculpatul ascunde adevarul. Anexeaza caseta si transcrierea discutie pe hartie. Nu exista dubiu din ce stiu ca inregistrarea e autentica.
Totusi poate fi depusa aceasta inregistrare ca si o proba?
Inculpatul si cu cel care a facut inregistrarea erau prieteni,in sensul ca pe langa faptul ca erau colegi de serviciu( politisti) ,erau si vechi cunostinte. Inculpatul l-a sunat si i-a cerut sa se intalneasca amical, iar cel de'al doilea l-a inregistrat, si depunand ulterior convorbirea si caseta ca probe in dosarul care i s-a facut la cateva luni dupa inculpatului. Din pctul meu de vedere,oricum, nu e o confesiune a unor fapte savarsite pe caseta,ci doar o discutie prieteneasca, in care inculpatul ii cere sfaturi colegului,intr-o problema sa zicem 1% legata de cazul care i-a fost instrumentat. Ulterior in dosar apare in dosar declaratia celui care a facut inregistrarea, despre modul in care a fost facut inregistrarea,care mentioneaza ca a fost depusa, si unde. Nu neaparat inregistrarea sa zicem ca din punctul nostru de vedere e cea mai acuzatoare,caci e circumstantiala(daca e termenul potrivit), cat declaratia acestuia,care precizeaza ca dupa parerea lui,"inculpatul" a evitat niste raspunsuri,si ca "ascunde adevarul". Se poate inlatura din dosar atat declaratia acestuia pe seama interceptarii,cat si interceptarea in sine?
Mentionez ca a fost trimis in judecata deja, si au fost 4-5 termene in care nu s-a sesizat nimeni cu privire la legalitatea acestei probe.
Daca se poate cere inlaturarea, probei,cat si a declaratie, cum trebuie procedat? Trebuie facuta o cerere,sau direct in instanta se pune problema?
Intr-un dosar penal apare o interceptare audio,facuta de catre un politist, prieten cu inculpatul, dar interceptare audio care nu are nici o autorizatie de interceptare anexata la dosar,sau despre care sa se mentioneze ca exista. Este o proba legal obtinuta?se poate renunta la aceasta pentru ca nu are autorizatie?