avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate mickyberes

Activitate mickyberes

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: microintreprindere - cum isi poate deduce impozitul cu stopaj la sursa (platit in alte tari)? Din codul fiscal reiese ca veniturile obținute dintr-un stat străin cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri, dacă acestea au fost impozitate în statul străin se scad la baza de impozitare (aici intervine si momentul in care se scad, avand in vedere ca plata se poate efectua in alt trimestru si atunci intervine problema scaderii acelor venituri - dar sa zicem ca le scadem in trimestrul in care receptionam plata si avem siguranta ca s-a oprit impozit la sursa). Intrebarea mea este daca acest impozit va fi final sau cum se procedeaza? Am vazut ca sunt diferente intre societatile platitoare de impozit pe profit si cele cu impozit pe venit.
Multumesc frumos!
Discuție Split TVA
Buna ziua,

Am tot cautat informatii legate de cum se va proceda in cazul facturilor cu tva inclus si nedeductibil.
Ma poate ajuta va rog cineva,
Multumesc!
Buna ziua!
Revin cu intrebarea adresata anterior. Este cineva care s-a mai intalnit cu o astfel de situatie?
Mulțumesc
Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spuneti daca la achiziția unui autoturism de la o persoana a corpului diplomatic care a fost scutit la achizitionare de plata tva, la achizitia autoturismului pe persoana juridica romana este obligatoriu sa se plateasca tva? Multumesc frumos.
Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spuneti daca la achiziția unui autoturism de la o persoana a corpului diplomatic care a fost scutit la achizitionare de plata tva, la achizitia autoturismului pe persoana juridica romana este obligatoriu sa se plateasca tva? Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Cass aferent dividende
Multumesc pentru raspuns.
Intrebarea mea este cum va sti administratia cand le va incasa, avand in vedere ca societatea este obligata ca prin declaratia 205 sa declare dividendele distribuite (nu se face nicaieri diferentiere ca fiind incasate si neincasate).
Multumesc din nou.
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: in 2016 am distribuit profitul in dividende, dar pana la final de an nu am platit intreaga suma cuvenita actionarilor, urmand ca in 2017 sa fie platita si diferenta.
As dori sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire: pentru sumele platite catre actionari in 2017 se va percepe cass? sau fiind dividende distribuite in 2016 intra sub scutirea aferenta anului 2016 si sunt considerate venituri din dividende realizate in 2016.
Specific ca este situatia in care actionarii obtin si alte venituri prin care este permisa scutirea de aplicare a cass asupra dividendelor in 2016.

Multumesc frumos