avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate gabygaby202000

Activitate gabygaby202000

Deci, pana la urma, ramane tot la aprecierea procurorului in a da o solutie ? Dar avand in vedere de prima solutie, se poate time cont si de aceasta, intrucat atunci m-i s-a dat NUP ptr furt ?
Astept un raspuns in acest sens.
Va multumesc !
In luna mai 2010, am vazut in curtea vecinului meu care locuieste peste drum de mine, 10 ornamente de piatra, de dimensiuni de 30/30, ce-mi erau necesare si mia la construirea gardului din fata locuintei mele. L-am intrebat pe acesta daca le vinde, acesta raspunzandu-mi afirmativ, intelegandu-ma cu acesta contra sumei de 500 lei, respectiv 50 lei/buc. Dupa cateva zile, m-am dus la acesta acasa, si cu o roaba, am carat cele 10 ornamente, acasa la vecinul meu fiind de fata doar un muncitor zilier, spunindu-i acestuia ca am acceptul vecinului sa iau aceste pietre. Pietrele in cauza, m-i le-am asezat pe gardul care al construisem, la vedere , la strada. Deoarece la aceea data nu dispuneam de suma de bani respectiva, i-am dat acesti bani, dupa aprox o luna sau doua de zile, atunci cand ami facusem un imprumut bancar.
Dupa mai bine de un an de zile, in luna August 2011, m-am trezit cu o reclamatie la politie a vecinului meu, in care eram acuzat de sav infratiunilor de furt si amenintare, Am fost ulterior chemat si audiat la Parchet de catre procuror, iar in luna August 2013, prin Ordonanta, m-i s-a dispus NUP pentru cele 2 fapte, insa m-i s-a aplicat o sanctiune cu caracter adm in val de 700 lei, pe care am achitat-o.
Mentionez ca martorul in cauza, cu ocazia audierilor sustine ca eu i-as fi spus ca am acceptul sa iau aceste ornamente de la o alte persoana, proprietarul pietrelor, si in nici un caz a vecinului meu
In luna Decembrie 2012, mi-a venit acasa o instiintare de la Parchet, ca un anumit domn care sustine ca acele ornamente ai apartineau, a facut plangere impotriva solutiei de netrimitere in judecata, invocand mai multe motive, iar prim procurorul dispunand admiterea in parte a plangerii acestuia, respectiv , citez....infirmarea partiala a ordonantei nr din data, numai cu privire la infractiunea de furt, prev de art 208 al.1 CP.
Am fost audiat la inceputul lunii Decembrie 2014, eu sustinandu-mi vechea declaratie.
Deci, va rog daca se poate, sa m-i se dea un raspuns, cu ce pot fi tras la raspundere in continuare pentru cele intamplate.
Va multumesc !
Sunt in proces de divort cu sotia mea, din luna Ianuarie 2012. Avem doi copii minori. In luna Iunie 2012, sotia mea, prin ordonanta presidentiala, a obtinut custodia minorilor, la o anumita adresa unde locuiesc impreuna, si plata unei pensii de intretinere de 200 lei pana la finalizarea procesului de divort. ( prin sentinta pronuntata, printre altele , autoritatea parinteasca se va exercita de ambii parinti ) La data de 29.07.2012, sotia mea a plecat din tara, lasind copii la o alta adresa, eu auzind de aceasta, m-am dus si mi-am luat copii acasa. Totodata, imediat am actionat-o tot printr-o Ordonanta Presidentiala, pentru parasirea minorilor, si fiindu-i intocmit si un dosar penal la politie, pentru art.305 C.P. Cu Ordonanta Presidentiala, am fost lamurit pe 10.09.2012, ca nu mi-a admis cererea, intrucat timpul este scurt pana la terminarea divortului ( urmatorul termen 25.09.2012), iar dosarul de la politie este NUP. Ca lucru facut pe data de 11.09.2012, m-am trezit la poarta cu Executor Judecatoresc, impreuna cu sotia care intre timp venise in tara, si minorii mi-au fost luati, eu neopunandu-ma la executare, iar a doua zii mi-a venit acasa instiintare ca trebuie sa platesc 1016 lei.
Rugamintea mea sa-mi raspundeti este urmatoarea: Pot sa contest in instanta macar diminuarea sumei de 1016 lei, si ce argumente sa aduc instantei ca probatoriu. va rog dati-mi cateva argumente ce le-as putea aseza intr-o contestatie.
As mai avea cateva zile din cele 15, necasare pentru contestare.
Va multumesc anticipat !
Dar faptul ca acesta m-a reclamat la politie dupa 1 an si ceva, nu se ia in considerare ?
In luna Aprilie 2010, am vorbit cu un vecin, care avea acasa un numar de 10 bucati de piatra placaj, si l-am intrebat daca sunt de vanzare. Acesta mi-a spus ca DA, si le vinde pentru suma de 500 lei. I-am spus ca le cumpar, dar voi da bani peste o luna sau doua cand, acesta fiind de acord. Dupa cateva zile, m-am dus la acesta acasa, el intradevar nu era acasa, dar am gasit pe un alt vecin la domiciliul acestuia, care de obicei ai presta munca prin curte. Acesta cunostea de discutia noastra. Am carat piatra placaj, cu o roaba, pana acasa, eu locuind la o distanta de 20-30 m de acesta. Acestea, le-am pus imediat la la un gard, ce se afla construit in fata casei, si totodata, sunt vizibile aceste pietre. La aproximativ 4-5 sapt ( zic eu cu aprox), m-am intalnit cu acesta in drum, in fata casei, si i-am dat suma de 500 lei, fara a avea vreo persoana ca si martor in acest loc. In luna August 2011, m-am trezit cu reclamatie la Politie, din partea vecinului, ca i-am furat piatra si nu i-am dat banii, mai mult de atat m-a reclamat ca trebuia sa-i dau 1000 lei pe piatra.
Va rog sa-mi spuneti daca pot fi acuzat de ceva, cu toate ca, cred ca reclamatia este aberanta, si ca aceasta este facuta cu tenta si din invidie ori din razbunare.
P.S. In afara de nume, acestea scrise sunt adevarul pur.
Va multumesc !

In luna Mai 2010, m-am inteles cu un vecin de-al meu, sa-mi dea niste bucati de piatra placaj, pentru constructia unui gard, contra sumei de 500 lei, el fiind de acord. Dupa cateva zile, m-am dus la el, si in prezenta unei persoane ce se afla la lucru in curtea acestuia, am luat piatra, pe care am cara-to cu o roaba. Dupa aproximativ doua luni de zile, i-am dat suma de bani respectiva, fara nici un martor sau vreo hartie incheiata intre noi doi. In luna August 2011, m-am trezit cu o reclamatie la politie, intrucat acesta reclama ca nu i-am dat banii, dar acuma suma de 1000 lei, si ca mai mult, i-am furat aceasta piatra. Mentionez ca piatra respectiva se poate vedea si in ziua de azi pe gardul meu. Ce se poate intampla in cazul asta ? Pot fi invinovatit de vreo fapta ?
Va multumesc anticipat !

Discuție Divortul
Buna ziua ! As dori sa intreb pe cineva, urmatoarea problema : Sunt casatorit, si am doi copii minori. In cazul in care sotia intenteaza actiune in instanta de divort, iar eu in momentul in care ma voi prezenta in fata completului de judecata, nu sunt de acord cu divortul, pentru ca oricum eu nu ami doresc acest lucru, acesta se poate realiza si fara acordul meu ? Va rog, daca ma puteti ajuta sa-mi explicati pe larg circumstantele care stau la baza acestei proceduri de divort, avand in vedere circumstantele expuse de mine. Va multumesc ! adresa mea de mail - gaby_gabriel_ionel@yahoo.com