avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate cflorinn1980

Activitate cflorinn1980

Buna , am cumparat o masina inscrisa Romania la sfarsitul anului 2008 ,iar pe cartea de identitate a masinii proprietarul de la care am cumparat masina este al doilea proprietar.Acum la inmatricularea masinii la politie se cere un act eliberat de catre Finante care sa ateste ca nu s-a cerut recuperarea taxei auto integral sau 25 % din ea.Problema mea este ca primul proprietar este din Slobozia si al doilea proprietar este din Oradea iar eu sunt din Tg Mures.De la primul proprietar sau de la al doilea proprietar trebuie sa obtin actul?Cum pot sa intru in posesia acelui act?Pot si eu depune in numele meu o cerere la finante in Mures sau la Slobozia? Sau este nevoie sa il caut pe primul proprietar in Slobozia?Nu inteleg de ce se complica atat de mult lucrurile ...Care este solutia la problema mea?
Multumesc
Buna ,
Am deschis un magazin de piese auto si am inceput sa vand ,urmeaza sa montez reclama la care am inceput procedura de autorizare a reclamei .Avizul de functionare de la primarie il am deja,si ma intereseaza ce alte acte OFICIALE am nevoie pentru a functiona legal deoarece am multi ,,prieteni " in zona.
Multumesc



Răspuns la discuția Contract de confidenialitate
Aceasta clauza poate fi introdusa ulterior in contractul individual de munca?In cazul unui refuz de a semna o astfel de clauza ce repercursiuni legale poate atrage dupa sine aceasta decizie?Pot fi obligat legal sa semnez asa ceva ?Aceasta nu ar trebui sa se semneze cu acordul partilor?Poate deveni aceasta clauza ,, motivul,, demisionarii?
Buna ziua ,
Lucrez la o companie privata destul de mare are filiale in 6 dintre cele mai mari orase din Romania eu lucrand intr-un departament unde am acces la foarte multe date confidentiale si ,,letale,, firmei ,iar intrebarea mea este inconditiilein care eu doresc sa imi dau demisia angajatorulmai are dreptul sa ma retina in perioada de preaviz?Sunt obligat sa semnez contract de confidentialitate avand in vedere ca nu am primit si nu voi primispor de confidetialitate?
Multumesc
Răspuns la discuția Infintare Firma Brokeraj
care sunt conditiile prin care se poate achizitiona o franciza?Care sunt avantajele si dezavantajele daca se opteaza pentru o astfel de varianta?
Răspuns la discuția Infintare Firma Brokeraj
As dori sa ma axez pe RCA si CASCO.
Doresc sa infintez o firma de Brokeraj ( axata mai mult pe asigurari auto) si as dori sa stiu ce trebuie sa fac pentru a deschide o astfel de firma?