avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate doareu2008

Activitate doareu2008

La avocat a fost super, am dat-o in judecata, si s-a rezolvat..... (cu minus ceva leuti in buget, dar... ce nu costa in tara asta ???? Pana si linistea trebuie "cumparata". )
Acum persoana respectiva este plecata pt. cel putin 2 ani , timp in care mai inlocuiesc si alti 3 colegi (de la inceputul lui 2012) ... pt. care nu s-a facut atata agitatie pana acum. POT deci prelua TOATE atributiile fara comentarii !?!?! (oricum nu reusesc sa multumesc pe seful meu ... asa ca o sa primesc cu stoicism toate sanctiunile pana o sa fac de fapt munca patriotica ......)
Se mai cauta capsunarii ... oare !!!
Zilnic imi face cate un referat, cu standardul X, Y, Z, care mentioneaza nu stiu ce .... atributii ... sanctiuni ... indatoriri ... si obligatii .... inclusiv amenintari despre evaluarea anuala... (mai umbla si cu minciuna pe la mai marii institutiei ... care ma vad pe mine ca "mata neagra" care refuza sa munceasca, dupa ce a avut norocul sa nu fie restructurata .... ca vb. dvs ... mai sunt 10 la usa .....). Deja am "crapat psihc" ... am fost la psihiatru, iau un pumn de pastile ... dar referatele tot se aduna .... (in defavoarea mea).
Deci un om poate prelua 7-8 fise de post zilnic .... orice adresa as face prima ... tot nu este bine .... are de unde sa aleaga si sa zica ca ... alta trebuia facuta cu prioritate .... (imi numara si paginile de la adresele transmise .... si mi le trece in referate :(... )
Multumesc ... sa inteleg ca numai bunul D-zeu ma poate ajuta ... sa ma rog sa iasa la putere un partid sau altul ???? Tratamentul psihiatric este platit de partide ??? UNDE sa ma inscriu ... ce recomandati ??? :(
Lucrez intr-o institutie publica, unde dupa cum se stie s-au facut mari restructurari in 2011. S-au modificat fisele de post, iar asa cum este normal .... se adauga "preia atributiile de servici in lipsa lui X sau Y". Am preluat atributiile pe perioada CO ale colegilor din alte compartimente, complet diferite, in cazul adreselor importante, urgente, situatiile zilnice cu specific nu s-au putut prelua.
Mai exact sunt sanctionata deoarece in saptamana de CM a unui coleg, nu i-am preluat atributiile din fisa postului asa cum este mentionat. DAAAAAR in aceeasi perioada am avut raportarile specifice compartimentului meu, care nu sunt putine, avand in vedere ca inainte eram 5 persoane, acum am ramas doar eu sa indeplinesc toate sarcinile de servici, datorita restrangerilor de personal. DIN fisa postului pentru colegul bolnav, am putut indeplini doar cateva sarcini, urgente, raportari lunare, trimestriale, centralizari, comparatii, nu si situatiile specifice zilnice ale compartimentului respectiv, unde mai sunt 7 persoane. Am argumentat ca in acea perioada eram supraaglomerata cu sarcinile specifice compartimentului meu .... dar in zadar.
DECI intreb .... pana unde se intinde "Delegarea de atributii si competente: ... preia atributiile de serviciu in lipsa......."
Va multumesc !
cum ai procedat....cunosc stilul...sunt cam in aceeasi situatie .... cum o scoatem la capat? EU SUNT TERMINATA.... parca ma mitraliaza zi de zi.... Pana acum am fost buna in toate locurile .... acum parca nu am facut nimic toata viata. Numai eu dau note explicative, raspunsuri la referate si raportari zilnice de activitate.... in rest toata lumea .... huzureste ... pleaca cand vrea vine cand vrea.... numai la mine se considera ca nu am facut mai nimic tota ziua....
Cum pot sa procedez daca sunt functionar public, iar seful meu direct (numit politic) ma hartuieste neincetat. Am fost la conducerea institutiei, dar acolo ii minte cu nerusinare, iar cand suntem singuri ma ameninta, imi zice ca sunt obligata sa fac una sau alta, ca imi face raport, ca e sefa si face ce vrea.... si alte amenintari ... mereu pe un ton ridicat.
DIRECTORII cred minciunile, deoarece sunt din acelasi partid...si doar merg impreuna la sedinte.
Sunt cap de familie, am un singur venit in casa....si milioane de probleme... asa ca nu pot demisiona, asa oricand, oricum....
Numai la mine tipa, restul pleaca cand vor, se plimba, mai dau si cate o mica petrecere... dar pe ei nu-i vede... mai e si cate o ruda, un prieten pe acolo....iar pe mine ma umileste in ultimul hal.
Chestia cu inregistrarea, nu prea merge, ar trebui sa am un microfon deschis toata ziua.... tipa la telefon...sau la mine in birou....
Toti colegii stiu, nu o aproba, dar tuturor le este frica... ca are pe cineva.... TARE in partid.... si le este frica de ea... si de raul pe care poate sa-l faca, cu prostia ei.
UNDE sa scriu ? Am zis, la directorii nostrii, nu am avut nici o sansa, una le zice in fata, alta face in particular.
SUNT TERMINATA !!!! Nu am somn, nu ma duc cu placere la munca, .... am palpitatii numai cand o aud ca merge pe hol........
Multumesc !
Deci nu trebuie sa declar pierdut/furat certificatul de deces original !

Acum duplicatul poate fi cerut prin posta/tel/fax, cu achitarea taxelor legale, sau numai direct la ghiseul primariei din localitatea unde a decedat (ridicarea normal ca se face la ghiseu) ?

Toate cele bune !
Deschiderea succesiunii de catre copii mostenitori in ce termen poate fi facuta?
Rudele decedatului (sora) , refuza sa predea copiilor certificatul de deces, solicitand in schimb o procura de la copii mostenitori care sa le dea dreptul sa beneficieze de toate bunurile mobile sau imobile ale acestuia (un apartament - saracacios , zic ei, cateva hectare de pamant, depozitele de la CEC ...) .
Acesta a intrerupt legaturile cu toti copii, cam de 10 ani, locuind in alta localitate, nefiind o persoana chiar usor de suportat .
Se poate solicita la primarie un alt certificat de deces ?