Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la succesiune-copii mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la succesiune-copii mostenitori

Deschiderea succesiunii de catre copii mostenitori in ce termen poate fi facuta?
Rudele decedatului (sora) , refuza sa predea copiilor certificatul de deces, solicitand in schimb o procura de la copii mostenitori care sa le dea dreptul sa beneficieze de toate bunurile mobile sau imobile ale acestuia (un apartament - saracacios , zic ei, cateva hectare de pamant, depozitele de la CEC ...) .
Acesta a intrerupt legaturile cu toti copii, cam de 10 ani, locuind in alta localitate, nefiind o persoana chiar usor de suportat .
Se poate solicita la primarie un alt certificat de deces ?

copii sunt majorii? ,daca da sora nu are nici o calitate ,
Eu cred că puteţi solicita un duplicat de pe certificatul de deces. Expuneţi problema şi probabil vă vor elibera cei de la primărie un duplicat.
Multumesc !
Deci nu trebuie sa declar pierdut/furat certificatul de deces original !

Acum duplicatul poate fi cerut prin posta/tel/fax, cu achitarea taxelor legale, sau numai direct la ghiseul primariei din localitatea unde a decedat (ridicarea normal ca se face la ghiseu) ?

Toate cele bune !
Daţi un telefon şi întrebaţi.