Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire....incalcare proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire....incalcare proprietate

Buna ziua!
Tatal meu a decedat in urma cu 6 ani.
In urma cu cateva zile am aflat ca el avea 5ha de pamant..
Si tot o data am aflat ca pe acel pamant sa construit deja o firma..
Ce este de facut ? Im momentul de fata nu detin nici un act..toate actele le-a luat sora mea chiar si certificatul de deces si acum spune ca le-a pierdut:(
Unde mas putea interesa ptr actele de la pamant? as putea sa solicit din nou certificatul de deces?
Paloma, utilizator
Sora a pieadut actele sau refuza sa ajungeti la o intelegere cu privire l mostenire/?
Sa speram ca e prima varianta si ca, intr-adevar, in momentul de fata, nu mai aveti actele datorita unui motiv mai presus de vointa dvs.
In situatii ca a dvs, se poate solicita eliberarea unor duplicate dupa toate actele: de proprietate, de stare civila,etc. Primaria trebuie sa confirme existenta acelui pamint in patrimoniul tatalui dvs. Apoi, trebuie sa dezbateti succesiunea: toti fratii si mama, daca e in viata.
Alegeti fie varianta notariala, fie cea judecatoreasca.
In caz de pierdere a certificatului de deces se poate elibera un duplicat. In acest sens, trebuie sa depuneti la Serviciul Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor urmatoarele acte :
- Cerere
- copie buletinul solicitantului
- timbru fiscal de 1 leu
- amenda contraventionala pentru pierdere sau distrugere
- o copie a certificatului anterior eliberat in cazul in care exista

In legatura cu actele pentru pamant, va puteti adresa Primariei in a carei raza teritoriala a avut ultimul dcomiciliu tatal dvs.
Va Multumesc mult ptr raspuns!
E o incurcatura mare ..Primarul si alte rude adica fratele lui tata sunt amestecati,din cate am aflat eu pana acum..
Fratele lui ar fi vandut pamantul...Noi nu locuim in Romania,si doar acum am aflat ca a fost vandut...Nu stiu ce sanse vom avea exact..Peste 2 saptamani o sa venim in tara si sa apelam la un Avocat.
Dar as vrea sa stiu ce pot face acum in momentul de fata fara acte..pot cu certificatul de deces sa ma informez in alt loc despre teren..de la Primaria satului nu primesc informati.
Paloma, utilizator
Daca intradevar Terenul este vandut de unchiul meu..ce pot face?