avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelach

Activitate mihaelach

Răspuns la discuția Hotarare de divort
Eu am ridicat o hotarare de la arhiva judecatorie trecand o luna de la termenul de apel.
O sa mai primesc inca o hotarare acasa si va trebui sa astept o luna de la confirmare?
Cat dureaza legalizarea hotararii la judecatorie dupa depunerea actelor necesare?
Pot sa-mi schimb cartea de identitate daca hotararea de divort nu este stampilata cu mentiunea definitiva si irevocabila daca in aceea hotarare se specifica ca este irevocabila?
Daca aceasta hotarare nu este valabila cat dureaza ca judecatoria sa-mi elibereze o alta hotarare stampilata definitiva si irevocabila?
Specific:
Am divortat prin acordul ambelor partii terminandu-se divortul in aceeasi zi.
L-am imputernicit pe tatal meu sa ma reprezinte cu drepturi depline la Arhiva Judecatoriei pentru a ridica hotararea pronuntata (eu neputandu-ma prezenta pentru ca studiez in afara tarii).
Pe hotararea data de la judecatorie este instiintat ca: se dispune desfacerea casatoriei prin acordul sotiilor, se dispune ca eu sa revin la numele purtat anterior si scrie ca este irevocabila pronuntatata in sedinta publica din 08.03.2011.
Va rog ajutati-ma cu ce am de facut?
Va multumesc foarte mult!


doberv a scris:

ca sa se constate perimarea actiunii presupune sa fi trecut un an de la ultima instanta cand dvs nu v-ati prezentat ca sa va sustineti cauza.
verificati inca o data ca v-ati uitat la dosarul potrivit si apoi procedati cum v-a sfatuit dl consilier mai sus daca acela e dosarul dvs.
succes

Va multumesc mult pentru raspuns!
Din pacate este dosarul meu fiind suspendat un an de zile din 01-04-2009 pana in 24-06-2010 cand a fost repus pe rol si al 2 luni a fost data solutia.
O sa procedez cum m-ati invatat cat mai redepe cu putinta.
Va multumesc foarte mult pentru ajutorul oferit!
patrascusimion a scris:

Mergeti la judecatorie, luati hotararea iar in termen de 48 ore predati permisul impreuna cu acea hotarare, daca ei nu o au. Este important sa o aveti la dvs. pentru a demostra data cand ati intrat in posesia ei.

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Plangere contraventionala impotriva procesului verbal.
Am gasit zilele trecute pe site-ul judecatoriei ca procesul initiat de mine impotriva politiei rutiere s-a terminat la ultima audiere care a avut loc in data de 10.08.2010.
Eu nu m-am putut prezenta la ultimile doua audieri fiind plecata din tara pentru studii.
Solutia a fost : admite exceptia perimarii. Constata perimata actiunea.
Am inteles dintr-un alt rasp dupa forum ca mi-a fost ridicat dpretul de a conduce.
As dorii sa stiu ce trebuie sa fac in acest caz.
Trebuie sa merg la judecatorie sa iau decizia si dupa la politie sau merg direct la politie sa predau permisul?
Daca cazul a fost incheiat de 6 luni imi va fii marita pedeapsa?
Va multumesc foarte mult!
Plangere contraventionala impotriva procesului verbal.In anul 2008 mia fost ridicat permisul de conducere de catre Inspectoratul Judetean de Politie Galati pentru o luna de zile.... am contestat procesul verbal urmand mai multe prezentari la tribunal .... la ultimile doua termene de judecata nu m-am putut prezenta fiind plecata din tara pentru cursuri
Pe data de 10/08/2010 am primit o solutionare pe care am gasit-o zilele acestea pe site-ul Judecatoriei.
Solutie : admite exceptia perimarii. Constata perimata actiunea.
Va rog sa-mi spuneti: Care este semnificatia acestei solutii? Ce inseamna '' Constata perimata actiunea''?
Daca o sa pierd procesul sau daca l-am pierdut imi va fi luat permisul tot pentru o luna sau va creste pedeapsa?
Va rog ajutati-ma sunteti singura mea sursa de unde pot afla ce am de facut.
Va multumesc foarte mult!