avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate leia

Activitate leia

Daca voi cumpara, de exemplu:o rochie, on line, din afara comunitatii, ca persoana fizica, trebuie sa platesc la primire, pe langa taxele vamale si TVA-ul la valoarea marfii? Dar daca cumparaturile sunt din interiorul comunitatii?
Nimeni nu a taiat nici o coloana de gaz . Chiar daca inca nu eram proprietara cu acte , se stia la asociatie ca eu sunt mostenitoarea si ca urmeaza sa obtin si certificatul . Cu toate astea nu am fost intrebata daca sunt de acord sa ma debranseze. De la Distrigaz mi s-a spus ca nu e nici o problema sa monteze inapoi contorul , trebuie numai ca asociatia sa solicite asta . Am depus o cerere la asociatie prin care solicit rebransarea si am cerut sa-mi scrie pe ea ca refuza sa faca acest lucru insa presedintele nici asta nu vrea sa faca , probabil pentru ca debransarea a fost ilegala.
Vechea conducta exista si poate fi refolosita .Cand Asociatia a renuntat la contractul cu Distrigaz (dupa vreo 4-5 ani de la contorizarea separata a celorlalte apartamente ) s-a luat doar contorul de gaz. Singurul motiv pentru care refuza sa reincheie contractul este vecinul care are datorii .In schimb acesta beneficiaza de apa rece, apa calda si caldura si nici pentru acestea nu plateste . Eu vreau sa stiu daca asociatia are dreptul sa ma lipseasca de gaze pentru motivul mai sus mentionat sau este un abuz. Vecinii si-au pus pe rand contoare separate .Pina atunci au beneficiat de gaze prin contractul asociatiei. Si eu o sa fac acelasi lucru dar nu pot deocamdata .
Suntem trei apartamente pe scara care nu ne-am pus contoare de gaze separat . Deoarece unul din cele trei apartamente are datorii mari la intretinere ,presedintele asociatiei a hotarat sa renunte la contractul cu compania de gaze lasand cele trei apartamente fara gaze. Unul din apartamente nu e locuit iar celalalt imi apartine primindu-l mostenire .La momentul debransarii nu era inca dezbatuta mostenirea si nu am putut protesta ,nefiind proprietara in mod legal . Acum am dezbatut mostenirea , sunt proprietara si am solicitat rebransarea dar mi se refuza pentru ca celalalt apartament are in continuare datorii la intretinere.
Este corecta decizia lor ? Eu nu vreau sa folosesc butelie si nici nu am bani pentru instalatie separata .
Răspuns la discuția Spor de vechime
Am inteles ca este inclus in salariul de baza , dar daca acest salariu , cu tot cu spor de vechime este de 800 lei inseamna ca excluzand sporul , salariul ar fi sub minimul pe economie ? Cei noi angajati primesc tot minimul pe economie si atunci intreb din nou : mai exista sporul de vechime ?
Daca aveam un spor de vechime de 20% inseamna ca am salariul de 666 lei, pentru ca 666+20%x666 =800 ?
Cand se stabileste salariul minim pe economie in valoarea lui este inclus si sporul de vechime ?
Discuție Spor de vechime
Este legal ca intr-o societate privata unde sporul de vechime s-a introdus in salariu ,acesta sa dispara in cativa ani ? Adica acum daca salariul este de 800 lei ,minimul pe economie , unde mai este sporul de vechime?
Daca am avut spor de vechime , inainte si inca vreo 2 ani dupa privatizare , poate fi suspendat intre timp?
Răspuns la discuția violare corespondenta electronica
Multumesc pentru sfat . Nu aveam de gand sa merg asa departe , vroiam doar sa-i pot arata ca fapta ei este destul de grava pentru a fi sanctionata de lege . Asta pentru ca ei , ca si domnului tgeorgescu , nu i se pare ca a gresit asa de rau citind, fara acordul meu , si apoi divulgand si altora lucruri care tin de intimitatea mea .
Răspuns la discuția violare corespondenta electronica
Da , e usor sa diminuati importanta unui fapt atunci cand nu sunteti direct implicat .
Daca cineva imi deschide corespondenta si afla lucruri despre sanatatea mea , familia mea , lucruri pe care nu eram dispusa sa le impartasesc cu toata lumea , e un fleac ?
Chiar nu v-ar pasa daca vi s-ar intampla ?
Am uitat deschis mail-ul in calcutatorul de la serviciu si una din colege mi-a citit mail-urile fara acordul meu , apoi a povestit si la alte persoane ceea ce a citit . Fapta ei poate fi sanctionata ?. Mentionez ca am martor pentru ceea ce a facut . Cum ar trebui sa procedez ?