avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate cameliasilvia

Activitate cameliasilvia

Buna seara ,
Am avut un CM initial in iunie cand stagiu de cotizare era 1 luna . In iulie angajatul vine cu un CM continuare , acum stagiu de cotizare este 6 luni .
Din cate stiu , baza de calcul la CM continuare este baza de calcul al CM initial . Ce parere aveti , care este stagiu corect pentru al doilea CM ?
Buna seara ,
Am o speta de rezolvat .
Angajat conducator auto cu CIM , program de lucru inegal , salar minim pe economie . Angajatul conduce in cursul lunii 120 h . Norma de lucru 176 h . Cum se plateste angajatul ? La norma intreaga 176 h cu 1900 lei ? Sau 120 h cu echivalent lei ? In cele 120 h este prinsa si ziua de 15 august , zi libera legala . Se plateste cu spor de 100 % .? As aprecia foarte mult , daca ati putea sa ma ajutati si cu un model de pontaj . Multumesc anticipat .
Buna seara ,
Ma poate ajuta cineva cu un model de pontaj pentru soferii comunitari ?
Cum se ponteaza in zilele in care nu este in cursa ?
Poate intocmi facturi doar ca nu va folosi taxarea inversa deoarece conditia folosirii acestei masuri este ca amandoi partenerii sa fie platitori de TVA .
Monografia e putin depasita , se folosesc masurile de simplificare pentru TVA la deseuri
Răspuns la discuția livrare intracomunitara deseuri
Anexa VII ( necesara in afara Romaniei) , Anexa 3 ( formular transport pentru deseuri nepericuloase ) pebtru deseuri periculoase este alt formular , CMR , aviz de insotire a marfii , pentru export trebuie mai multe documente.
Răspuns la discuția taxa pe ambalaje 2 lei/kg
buna .
aveti urmatorele posibilitati:
1.daca livrati ambalajele direct la un reciclator final si atingeti obiectivul stabilit de fm nu mai platiti cei 2 lei /kg
2. puteti incheia un contract cu o firma care preia responsabilitatea si veti plati mai putin , din cate stiu eu undeva la 0.05 lei pe kg , dar cred ca pretul este diferentiat de la firma la firma
3. daca nu ati ales nici una din cele de mai sus aveti pe afm declaratia care trebuie depusa , plus raportari la mediu lunare , anuale , formulare de trasnport deseuri
sper ca nu am uitat nimic
Buna seara .
Va rog sa ma ajutati , ca sa vad daca inteleg corect.
Daca export marfa si clientul emite un debit note , eu inregistrez acest debite note ca pe o factura ? Iar daca cere credite note asta e ca si o factura de storno?
Răspuns la discuția CONTUL 542
conform OMFP nr 3055/2009 actualizat , sumele nedecontate pana la data bilantului se trec pe 461
suma ce revine zileleor de concediu de odihna se calculeaza :
media veniturilor dvs in ultimele 3 luni( anterioare lunii in care ati luat concediu ) impartit la nr de zile lucratoare si rezultatul inmultit cu nr de zile de concediu (in cazul dvs cite zile aveti de resituit)