Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila vanzare fier vechi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila vanzare fier vechi

Buna ziua! Cine ma poate ajuta si pe mine cu monografia de inregistrare a unei vanzari de fier vechi, inclusiv taxa de mediu 3% ? Multumesc mult!
aveti monografia aici pe site-ul ministerului de mediu :
[ link extern ]

Monografie contabilă pentru reflectarea in contabilitate a operatiunilor ocazionate de constituire şi plata la Fondul pentru mediu pentru deţinatorii de deşeuri persoane juridice
[ link extern ]
Monografia e putin depasita , se folosesc masurile de simplificare pentru TVA la deseuri
daca unitatea nu este platitoare de tva, poate intocmi facturi pentru vanzare deseuri fier?
Poate intocmi facturi doar ca nu va folosi taxarea inversa deoarece conditia folosirii acestei masuri este ca amandoi partenerii sa fie platitori de TVA .