avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

taxare inversa

care este formula contab pt inregistrarea unei fact de predare deseu fier vechi?
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 08:54, 22 Februarie 2011
la taxarea inversa ingeristraqti TVA simultan in contul TVA colectata cat si TVA deductibila
cautati in codul fiscal masuri de simplificare art. 160

Inregistrarea deseurilor rezultate din dezmembrare: 346 = 711 pe baza notei de predare

Vanzarea deseurilor catre unitatile de colectare: 4111 = 703 cu valoarea deseurilor vandute + fondul de mediu (factura de vanzare pe care se mentioneaza "taxare inversa")
Fd de mediu de 3% se va plati ulterior la buget (se inreg pe 635)





in decontul de tva se trece tva (taxare inversa) la punctele 12 sau 13 si respectiv 24?
taxarea inversa o face cumparatorul. Dvoastra, in calitate de vinzator treceti in decontul de tva numai la rindul 13.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mod de inregistrare si declarare vanzare deseu vechi. Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, Am vandut la REMAT deseuri-fier vechi.Chitanta este mai mica decat factura cu fd de mediu 3%.Care sunt inregistrarile contabile in ceea ce ... (vezi toată discuția)
Urgent, vanzare fier vechi alinutza32 alinutza32 E prima data cand ma confrunt cu astfel de inregistrari. Am dezmembrat un mijloc fix, pe baza procesului verbal incheiat de comisia de inventariere. Mijlocul ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva la casare mijloace fixe romicichi romicichi buna ziua. Am casat in septembrie 2009 un camion care a intrat in ianuarie 2007,avand urmatoarele date: valoare inventar=8500(7143+1357-TVA), amortizare in ... (vezi toată discuția)