Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

taxare inversa

care este formula contab pt inregistrarea unei fact de predare deseu fier vechi?
la taxarea inversa ingeristraqti TVA simultan in contul TVA colectata cat si TVA deductibila
cautati in codul fiscal masuri de simplificare art. 160

Inregistrarea deseurilor rezultate din dezmembrare: 346 = 711 pe baza notei de predare

Vanzarea deseurilor catre unitatile de colectare: 4111 = 703 cu valoarea deseurilor vandute + fondul de mediu (factura de vanzare pe care se mentioneaza "taxare inversa")
Fd de mediu de 3% se va plati ulterior la buget (se inreg pe 635)

in decontul de tva se trece tva (taxare inversa) la punctele 12 sau 13 si respectiv 24?
taxarea inversa o face cumparatorul. Dvoastra, in calitate de vinzator treceti in decontul de tva numai la rindul 13.