avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate cipriank28

Activitate cipriank28

Discuție legea 247/2005
Formulez aceasta intrebare in speranta ca ma puteti ajuta si indruma ;in data de7;10;2005 am depus o cerere de retrocedare a unui teren in baza legii 2472005.Crerea a fost inregistrata la nr.18567 din data 7;10;2005.in data de 25;11;2005 am primit o adresa cu nr.18567 25;11;2005 prin care se specifica ca terenul pe vechiul amplasament este ocupat si daca sunt deacord mi se restituie pe alt amplasament.Am fost deacord si din data respectiva nu am mai primit nici un raspuns.Am inaintat o alta petitie inregistrata cu nr.317 2006si mi sa raspuns ca am fost informat prin adresa nr. 18567 25;11;2005 iar cererea urmeaza a fi inaintata spre validare la comisia judeteana.nu am mai primit nici un raspuns si am formulat alta petitie in data de2;07 2009 inregistrata la nr.9984 la care mi sa raspuns:in sedintele de lucru din perioada 13;07;2006-27;07;2006 al comisiei locale mi sa respins cererea pentru ca nu face obiectul legii 2472005 si rezultatul sa afisat la afisierul din incinta primariei.Daca nu gresesc conform art 11 di legea 247 ma incadrez in legea 247, precum si conform regulamentului de aplicare 8902005 cap.9 art79 alin.2 si 4 a doua hotarare a comisiei locale este in afara termenului prevazut de lege si eu nu as fi putut sti cand se afiseaza rezultatul,sau trebuia sa merg la primarie odata la 10 zile sa vad daca se afiseaza vreun rezultat?ce trebuie sa fac ?pt ca termenul in care trebuia sa dau in judecata a trecut . VA ASIGUR DE INTREAGA MEA CONSIDERATIE
Cu respect
subsemnatul

am realizat venituri in cadrul unei asociatii familialetimp de 3 ani in primul an 1000 lei in anul2 1400 si respectiv 1400;la sanatate mi a venit sa platesc 1000 de lei plus penalitati1400. sa ma astept si de la casa de pensii sa mi vina?E corect sa trebuasca sa platesc la asigurari mai mult decat am castigat?care e suma cea mai mica care as putea sa o platesc la casa de pensii
Răspuns la discuția af \pfa
mersi
Răspuns la discuția af \pfa
nu dar mi a venit de plata in urma schimbului de infirmatii intre anaf si cei de la sanatate
Discuție af \pfa
am un pf si mi a venit restante +penalitati la plata asigurarilor sociale.mentionez ca venitul meu este mic si nu am de unde sa platesc.nu am fost anuntat in 5 ani niciodata ca am de plata desi ei aveau obligatia prin lege sa ma anunte la sfarsitul anului.pot face ceva sa nu platesc penalitatile iar datoria sa o platesc esalonat? daca nu ce pot sa mi faca ca nu am nimic bunuri pe numele meu?
Răspuns la discuția af \pfa
casele de asigurari nu erau obligate sa anunte restantierii la finele anului ca asa nu se ajungea la sume pe care nu pot sa le platesc
Răspuns la discuția legea 247\2005
am fost la mai multi avocati din oras si toti mi au zis ca nu mai am ce face
Discuție lege
casele de asigurari nu sant obligate prin lege sa anunte la finele anului restantierii?
Discuție legea 247\2005

am depus o cerere de reteocedare a unui teren in baza legei 2472005 initial cererea a fost admisa cu raspuns favorabil dar pe un alt amplasament cel vechi fiind ocupat.Am fost deacord dar in timp am primit o alta instiintare precum ca dosarul meu e trimis la judet si sa astept un raspuns.Dupa un timp vazand ca nu primesc nici un raspuns am mers la primarie iar raspunsul lor afost ca primaria judetului a hotarat ca nu mi se da terenul pt ca este ocupat iar termenul de 15 zile in care trebuia sa fac contestatie a expirat[se referea la termenul de cand sa afisat pe usa primariei rezultatele eu neprimind nici o instiintare].se mai poate face ceva? multumesc anticipat
Discuție af \pfa
va rog sa ma sfatuiti intr o problema;tatal meu impreuna cu mine am avut un AF in perioada 2005-2008 ,iar in februarie 2011 a venit de la sanatate ca are de platit 1000 de lei +1400 penalitati.mentionez ca eu lucrez sezioner in germania si am facut AF-ul ca atunci cand prind cate o lucrare sa fiu cat de cat legal iar venitul nostru pe AF e foarte mic daca ar fi sa platesc asigurarile ar trebui sa ma inprumut canu am realizat venit iar ei calculeaza la la salariul nu la venit.daca dau in judecata am sanse sa scap de penalitati?