avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate tudor_mtp

Activitate tudor_mtp

Va multumesc pentru lamurire!
Am sa incerc sa rezolv amiabil cu fosta sotie acest aspect si daca nu reusesc atunci am sa cer in instanta anularea partiala.
Va multumesc pentru raspuns!
Dar la notar mi-am asumat ca platesc jumatate din rate...bineinteles nestiind de ultima refinantare, se poate anula acea clauza?
Buna ziua,

Va rog sa ma luminati cu o problema. De curand am divortat amiabil la notar si m-am obligat sa platesc jumatate din rata facuta de fosta sotie. Problema este ca eu stiam de un credit pe care am facut si o refinantare de suma x dar acum dupa divort am mers la banca sa-mi iau o copie dupa contrac si surpriza...este alta refinantare in care figurez ca coplatitor dar nu este semnat de mine pe nici o pagina.
Ce pot face in situatia asta? #-o
Buna ziua,

De curand am reusit sa cumpar niste teren extravilan (fanete) de 5000 mp si as dori sa-mi imprejmuiesc ~1200 mp cu spalieri bagati in pamant si plasa de sarma. Pentru acest tip de imprejmuire imi trebuie autorizatie de la primarie? Printre topografii pe care i-am intrebat unii zic ca da altii ca nu.
Stiu ca nu am voie sa contruiesc pe teren extravilan dar un gard unde nici macar nu folosesc beton trebuie autorizat? :O
Răspuns la discuția vecinii arunca resturile menajere
Nu arunca in pungi gunoiul ci pur si simplu arunca resturi de mancare (oase, paine, mamaliga, servetele imbibate cu ulei), mucuri de tigara, tampoane cred ( ceva invelit in hartie igienica) etc. Toti vecinii care stau deasupra mea au copii maturi plecati la casa lor.
Mor de ciuda ca inainte statea in apartament bunica mea si cand veneam la ea o certam fiindca credeam ca ea arunca mancare pe terasa fiind de la o vreme senila. Uite ca am aflat ca o certam degeaba pe saraca batranica.
Răspuns la discuția vecinii arunca resturile menajere
M-am plans doar verbal la doamna unde platesc intretinerea dar a zis ca nu are ce sa faca. Am sa ma interesez cine este presedintele asociatiei si am sa-i comunic si lui.
Este strigator la cer ca in anul 2011 unii sa se comporte ca in evul mediu.
Buna ziua,

In blocul unde locuiesc balconul de la bucatarie se afla intre doi pereti ...are forma de I_I, iar cei de la partier au facut o extindere intre cei doi pereti si asa m-am trezit cu o terasa la balconul meu (terasa fiind acoperisul extinderii celor de la parter).
Problema este ca vecinii de la etajele superioare arunca resturile menajere (oase, mamaliga, paine, tampoane, ulei etc) si vara pur si simplu nu mai pot deschide geamul. Ies in fiecare sambata pe terasa si fac curat dar in doua zile este iar plin de gunoi.
Am pus un anunt pe usa de la intrare in bloc unde ii rugam respectuos sa inceteze dar dejeaba...parca au inceput si mai si. Mai rau este ca vara au inceput sa apara gandaci de bucatarie. M-am "blindat" cu plasa de insecte dar nu pot aerisi si eu ca omul.
La cine trebuie sa apelez pentru o plangere? Daca este nevoie imi voi lua cateva zile de concediu si am sa stau la panda cu un aparat foto sa-i prind in flagrant...dar la cine sa apelez cu dovezile?
Va rog dati-mi un sfat ca am ajuns la capatul rabdarilor cu acesti vecini mizerabili.