avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate melk1

Activitate melk1

Am fost la sectorul 6 in ideea de a pune o intrebare,mi s-a spus ca se poate depune dosarul de indemnizatie aici cu conditia ca mama copilului sa isi faca flotant pe aceasta adresa.
Iar intre timp a sunat inspectorul de la Autoritatea Tutelara spunanad ca s-a rezolvat intre timp si nu mai sunt probleme.
Acum asteptam sa vedem cum va decurge.
Buna ziua,
In noiembrie,prietena mea a nascut un baietiel.Noi nu suntem casatoriti,asftfel ca dupa ce am declarat unde vom sta (la mine) am adus copilul acasa si am facut dosarul pentru alocatia acestuia.M-am dus la sectorul 5 pentru ca mi-au spus ca akolo trebuie depus daca mama isi are domiciliul in sectorul 5 (eu locuiesc in sectorul 6),dupa 3 luni a venit si alocatia si terminandu-se concediul medical (cele 142 de zile-nu stiu exact) am depus actele pentru indemnizatie.Tot la sectorul 5.Acum primim o instiintare de la Autoritatea Tutelara sa ne prezentam de urgenta ;am sunat am vb cu un domn inspector si ne-a spus ca nu poate primi acea indemnizatie pentru ca nu suntem casatoriti si trebuie facuta nu stiu ce ancheta la sectorul 6,bla bla,am fost sunati de la Primaria Sector 5 care a spus ca dosarul pleaca fara ancheta si nu vom primi banii,nu inteleg de ce.Prietena mea si eu am cotizat atatia ani la stat (cam 10 fiecare) si nu mi se pare in regula.Plus ca am fost la sectorul 6 si mi s-a spus clar ca in cazul in care eu intru in ingrijire copil dosarul sa-l depun aici,in cazul in care intra mama dosarul se depune la sector 5.
Am nevoie de o solutie,eventual un proces impotriva lor,cine ma poate ajuta este rugat sa o faca.

Multumesc,
Răspuns la discuția Leasing financiar
Asa e dar momentan nu e cazul
Răspuns la discuția Leasing financiar
La mine nu are ce executa silit asa ca nu-mi fac probleme din cauza asta.
Răspuns la discuția Leasing financiar
Pai astea sunt clauze abuzive si eu o sa vb cu un avocat cat mai curand ca sa vad daca se poate rezolva ceva.Oricum firma de recuperare nu-si va recupera acea suma nici in 30 de ani.Salariul momentan e minim pe cartea de munca si daca mi se va pune poprire o sa renunt la el sa lucrez in continuare la negru.Dar nu as vrea sa ma mai complic,as vrea sa-i dau in judecata si sa le cer ceva daune pentru aceasta clauza abuziva .Daca se baga cineva si reusim,daunele se impart 50-50.
Răspuns la discuția Leasing financiar
Dar masina nu a facut mai mult de 9000,eu am platit cam 3000,de unde inca 12000?
Am incheiat un contract de leasing financiar in 2008 pentru un autoturism pe care ulterior am ales sa nu-l mai platesc si sa-l inapoiez firmei.Totul bine si frumos,am fost de acord sa-l duc unde m-au trimis ei si acum dupa 4 ani,dosarul este vandut unei firme de recuperare care ma contacteaza si imi spune ca am de platit 12500 euro.
As dori sa stiu daca ii por da in judecata pe cei de la leasing pentru clauza abuziva,din moment ce au nu am benefiaciat de acest bun timp de 4 ani iar ei vand dosarul pentru a recupera suna,tinand cont ca masina probabil e deja vanduta.
Multumesc anticipat.
Discuție Delapidare
Buna ziua,
Am fost angajat la o firma unde la un inventar s-au descoperit minusuri de 50000 ron pe care mi le-am asumat,semnand acel inventar pt ca eu aveam in grija acele produse.#-o
In fine,mi s-a deschis un dosar penal,acum am fost chemat din nou la politie pentru a-mi spune ca dosarul se trimite la judecatorie si daca nu platesc repede dauna ma vor baga la inchisoare cel putin 10 ani.Antecedente penale nu mai am,asta fiind singurul.Mi s-a mai spus ca daca platesc acum nu ma aleg decat cu o amenda penala,atat.
Intrebarea mea este daca voi face inchisoare,cum voi mai plati aceasta dauna din moment ce nu voi avea servici?
Pot sa cad la o intelegere sa platesc transant aceasta suma?Pt ca pe acea decizie de inventar aparea mai jos undeva ca sunt de acord sa restitui suma in rate egale pe data de 15 a fiecarei luni dar nu era completat la suma.Chestia asta dureaza de mai bine de un am,cum se poate solutiona ????