avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 966 soluții astăzi
Forum Activitate amsara

Activitate amsara

Sunt plecata din tara din anul 2004 si as dori sa platesc retroactiv cotizatia la fondul de pensii.este posibil acest lucru???
Copilul nu il pot pierde, insasunt sanse mari sa impart custodia cu tatal copilului, aceasta insemnand ca practic voi depinde de bunavointa sotului. (sunt deja discutii in aceasta directie)Custodia comuna ma va obliga sa imi mentin domiciliul in elvetia si nu voi putea circula cu copilul decat cu acordul sotului. Pensia copilului este mai mare la pronuntarea divortului aici dar la schimbarea domiciliului in Romania pensia se recalculeaza dupa "nivelul de trai" din Romania. Divort in Romania insemana sanse mai mari sa obtin custodia dar fara pensia mea. divort aici...pensie pt mine si copil insa custodie comuna si dependenta . Sunt sanse sa se stabileasca custodie comuna...pt ca sunt casnica, "sunt romanca" si casatorita cu om om f influent! Casatoria este trascrisa in romania. Daca schimbarea domiciliului ar putea fi efectuata, domiciliul in Romania pt 1 un ca si conditie de deschiedre actiune in Romania...nu mai poate fi posibil... Asa ca trag concluzia ca ma voi lupta aici cu morile de vant, deasemeni si cu prejudecatile elvetiene...
Si inca ceva ce ma determina sa ma gandesc la o alta varianta decat cea a divortului in elvetia. Eu am cetattenie romana ca si copilul. Nu mai detin buletin insa detin proprietati in Romania. Imi pot schimba domiciliul in acest moment???Legea elvetiana spune ca dc nu exista acord comun pt divort, ca si in cazul nostru, sotul refuzand in moment un divort,. ...exista posibilitatea despartirii legale timp de 2 ani.. Dupa aceasta perioada eu as putea obtine divortul, insa voi fi obligata sa raman aici, si sa depind de bunavointa tatalui in tot ceea ce tine de copil. Din acest punct de vedere si cunoscand faptul ca legea romana mi-ar putea acrda custodia mie, ma gandesc la varianta deschiderii actiunii de divort in Romania... Dupa cat timp de la schimbarea domiciliului pot divorta??? va multumesc
Sunt cetatean roman, sotul meu este elvetian. Avem domiciliul in Elvetia .Aici ,din pacate, am toate sansele sa obtin custodie comuna cu sotul meu, fapt ce imi va limita libertatea . Este posibil sa fac o schimbare de domiciliu in romania ca mai apoi sa incep eu divortul in Romania. Practic, acest lucru este posibil????? Aici as obtine bani multi , pensie pt mine si copil...eu insa vreau ceea ce are valoare pt mine. COPILUL. Cu siguranta voi consulta un avocat cat de curand pt amanunte, doresc insa sa stiu dc este posibila deschiderea actiunii de divort in Romania. Nu stiu dc are importanta, insa desi suntem casatoriti, din motive independente de mine avem teoretic domiciul diferit. Va multumesc
Buna ziua, ma intereseaza sa aflu daca o casatorie incheiata in Europa de vest,intre cetatean roman si cetatean strain poate fi incheiata prin divort in Romania. In prezent, domicilul se afla in strainatate. este necesar schibarea domiciliului in romania pt a incepe actiunea in tara? Mentionez ca doresc obtinerea custodiei copilului minor.
Buna ziua, ma intereseaza sa aflu dc o casatorie cetatean roman- cetatean strain, incheiata in strainatate si inscrisa in tara poate avea loc si in Romania. Este necesara schimbarea domiciliului in Romania? Sunt foarte interesata de obtinerea custodiei copilului minor..va multumesc