Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cetatean roman-cetatean strain, casatorie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cetatean roman-cetatean strain, casatorie incheiata in strainatate

Buna ziua, ma intereseaza sa aflu daca o casatorie incheiata in Europa de vest,intre cetatean roman si cetatean strain poate fi incheiata prin divort in Romania. In prezent, domicilul se afla in strainatate. este necesar schibarea domiciliului in romania pt a incepe actiunea in tara? Mentionez ca doresc obtinerea custodiei copilului minor.
Cred ca este mai usor de rezolvat la mediere, mergeti la un mediator din Europa de Vest sau din Romania, dar pentru a parcurge procedura medierii si dvs. si sotul trebuie sa fiti de acord cu aceasta procedura.
Catalin Burcea - Birou de Mediator, Mediator