Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Divorț cu minor, tatăl cetățean filipinez. Se ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Divorț cu minor, tatăl cetățean filipinez. Se poate prin procedura medierii?

1. Se poate face desface casatoria prin inermediul mediatorului? Stabilirea pensiei alimentare si domiciliul minorului se pot stabili in aceasi intelegere? Cetateanul strain trebuie sa se prezinte in Romania? Se mai face ancheta sociala? Minorul e in grija mamei cu domiciliul si serviciul stabil in Romania.
Manuela Rășină, administrator
La mediator nu divortati, ci va ajuta sa incheiati un acord scris , acord pe care il veti depune in instanta apoi, ca numai in instanta divortati ( daca vreti ca strainul sa nu se prezinte).
Se va mai face ancheta sociala.
Nu va fi obligat sa se prezinte tatal, poate fi reprezentat de avocat.
Dacă cetateanul strain isi angajează avocat lucrurile se simplifică deoarece il poate reprezenta.
Nu are sens sa mergeți la mediator.
Se poate divorta destul de usor la instanta daca va si înțelegeți.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Puteți încheia un acord de mediere, în care stabiliți totți termenii desfacerii căsătoriei, inclusiv problemele privind situația minorului, cum ar fi cuantumul pensiei de întreținere și domiciliul minorului. Procedura este una rapidă , confidențială și mai puțin costisitoare. Desigur, tatăl poate fi reprezentat prin avocat. Acordul de mediere, împreună cu celelalte documente se vor depune la registratura judecătoriei, împreună cu o cerere de consființire a acordului de mediere. Mediatorul vă va îndruma pas cu pas asupra procedurii. Consființirea acordului de mediere se va realiza cu celeritate, în, camera de consiliu, ceea ce înseamnă că nu va fi un proces în care vă veți judeca cu tatăl copilului.
Desigur, nu toți avocați vă vor recomanda medierea, după cum observați, întrucât pentru dânșii oamenii ar trebui să se judece neapărat, însă consider că dvs. știți mai bine care vă este interesul.