avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate dascalumihaita64

Activitate dascalumihaita64

Răspuns la discuția Alte deduceri
Pe fluturas apare "sindicat deductibil" ,atat! Stiu ce spun si...spun ce stiu! Intrebarea mea a fost simpla! am intrebat ce credeti ca pot face?
Răspuns la discuția Alte deduceri
150 de lei lunar. bani sunt retinuti si virati de angajator.
Discuție Alte deduceri
buna ziua, va rog sa ma lamuriti asupra urmatoarelor: de 15 ani contribui la pensia privata pilon 3(facultativa),de 15 an nu am beneficiat de deducerea de 400 de euro,deducere anuala. Compartimentul salarizare refuza sa efectueze deducerea! .Ce se poate face? Va multumesc anticipat.
buna ziua, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Pot plati anticipat pentru 2 ani contibutia la pilonul 1,astfel incat sa pot iesi la pensie pentru limita de varsta? va multumesc.
Disponibilizare individuala Buna ziua , va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Intr-o societate privata exista doua Divizii,cu activitati total diferite. S-au facut preponderent disponibilizari individuale (desfiintari de posturi) la divizia care este pe profit! Mentionez ca cei disponibilizati sunt membri de sindicat! Este normal sa fie disponibilizati salariati care lucreaza la singurul punct de lucru unde societatea este pe profit. Va multumesc. Fac precizarea ca desfiintarile de post au fost facute fara a lua in calcul evaluarea salariatului!
Răspuns la discuția asistent personal
in concluzie...nu are dreptul sa aibe grije de 2 persoane ?
buna ziua ! Va rog sa-mi raspundeti la urmatoare intrebare: un asistent personal poate avea in grije 2 persoane cu handicap grav si sa beneficieze de retributie suplimentara? fac precizarea ca actualmente are grije de un vecin si acum mama ei este diagnosticata cu handicap grav. Va multumesc anticipat
Buna ziua, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: un sindicat poate da in judecata un salariat (nu este membru de sindicat) pentru rele tratamente aplicate altor salariati care sunt membrii de sindicat ? Fac precizarea ca avem dovezi clare ca se fac discriminari ,hartuiri etc....salariatul care face astfel de abuzuri este sustinut de superiori si este incurajat sa aibe un astfel de comportament ! Va multumesc.
Reducere varsta de pensionare.
buna ziua, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare ; daca am lucrat 10 ani in grupa a 2 de munca ,pot beneficia cumulat si de reducerea varstei (2 ani) pentru ca locuiesc intr-o zona afectata de poluare ?
va multumesc anticipat !
Buna ziua ! Va rog sa ma lamuriti, ce sa poate face daca ,dupa expirarea Contractului Colectiv de Munca (2 ani),societatea refuza (amana) negocierea noului CCM? Fac precizarea ca sindicatul a solicitat ,prin adresa ,inceperea negocierilor inca de pe data de 17.08 2021! nici pana la aceasta data nu am primit raspuns ! Intrebare : societatea poate sa nu mai respecte vechiul CCM ? Sindicatul ce poate face?

Va multumesc anticipat!