avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Activitate sebastian2011

Activitate sebastian2011

Dacă am vecin cu animale multe și mirosuri foarte puternice, din cauza lor nu pot vinde casa. Există legislație care să oblig vecinii să aducă la normalitate mediul?
Mulțumesc.
Ce trebuie făcut, pentru a intra pensia alimentară în contul bancar al copilului, care este major ( este la facultate)? Precizez că tatăl nu răspunde apelurilor telefonice, email, sms. Momentan pensia alimentară, vine prin poștă. Acum este în altă localitate la facultate(150 km distanță de locul de domiciliu) copilul. Vă rog să-mi descrieți pașii care trebuie urmați. Vă mulțumesc.
Bună seara. Vă mulțumesc pentru sfaturi pe parcursul celor 2 ani de proces. Am primit și sentința pentru suplinire acord pînă copilul face 18 ani. Este o luptă grea și lungă (datorită sistemului ),bani mulți ,nervi și mult stres asupra mea și a copilului . Eu aș susține niște modificări la aceste legi care sunt vechi și în multe cazuri îngreunează rezolvarea.VĂ MULȚUMESC. Dacă doresc alte persoane sfaturi de la minevoi răspunde cu drag. Succes la echipa AVOCATnet
bună, revin cu completări,am reușit să aduc copilul la mine în străinătate. apelul urmează să se judece, a fost greu dar am reușit pînă la urmă să răsbat și prin birocrația românească care nu a vrut să-mi elibereze cartea de identitate a minorului(pentru a putea săi fac pașaport) pe motiv că nu e definitivă sentința dar noul cod de procedură civiă (art 448 alin,1.1) spune că este executorie de drept cînd este vorba de stabilirea domiciliului minorului fără nici o altă formalitate. după ce am reușit cu cartea de identitate am avut nevoie la pașapoarte pe lîngă ordonanța presedențială care era definitivă și de o grefă de la instanța unde se judeca recursul că este în desfășurare și nu sa dat o sentință care să anuleze ordonanța presidențială. vă mulțumesc pentru sfaturile date pe parcurs și vă voi ține la curent și cu rezultatul final al apelului.numai bine la toată lumea.
am făcut recurs pentru a obtine tutela exclusivă,plus ordonanta presedintiala pentru suplinire acord mamă si să-l iau în afara tării pană la terminarea recursului. am schimbat si avocata,acuma este cu totul altceva,sper să iese cu bine,vă voi tine la curent cum se va termina totul pentru alti părinti care se vor lovi de aceleasi probleme să nu mai facă greselile mele. Vă multumesc
Răspuns la discuția Tata vitreg
e cale lungă și sistemul judiciar este total depășit, eu de 1 an mă judec cu tutelă am cîștigat dar este tutelă comună și nu pot săl iau cu mine în străinătate fără acordul mamei. care nu a dat vreun ban de 8 luni... e greu dar luați avocat dar faceți CONTRACT !! ce să zic multă baftă dar și multă răbdare
dacă am obținut tutela în comun cum pot să fac pașaport și săl duc în străinătate? ea nu va dori să-mi dea semnătură. am vreo modalitate de a cere prin instanță?mulțumesc
mulțumesc.
da am cerut autoritatea părintească exclusivă și a fost respinsă ca neîntemeiată.A dispus din oficiu autoritatea comună. se zice că în caz de neînțelegeri cu privire la anumite decizi privind viitorul minorului să se apeleze la instanța de tutelă.precizez că eu locuiesc în belgia.deci nu pot săi fac pașaport fără acordul ei!!!am cerut și comisie rogatorie pentru a se stabili condițiile care le am eu și care le are ea. ea nu are nici un fel de venit, dar sa respins și această cerere de comisie rogatorie. vă mulțumesc