Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tata vitreg
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tata vitreg

Buna ziua! Sunt intr-o relatie de 3 ani, sotia este din R. Moldova, din prima casatorie are o fetita de 5 ani, as dori sa stiu daca exista posibilitatea de a o adopta chiar daca suntem casatoriti, sau un mod anume de a nu depinde de fostul sot (sau tatal natural) pentru ca: (si aici sunt mai multe motive) in primul rand, suntem o familie tanara, dorim si avem nevoie de vacante, insa nu putem iesi din tara fara cea mica (nu are aprobare de a parasi tara din partea tatalui natural), el nu respecta decizia luata de judecatori prin instanta de a plati lunar ceea ce trebuie (plateste undeva la 3-4 luni), el este plecat in afara tari, de sunat suna odata la 2 luni si ca vizita doar odata pe an. Nu am dori sa depindem de el, ce putem face? ce ne sfatuiti? ce ar fi posibil .. daca ne intelegeti corect. Va multumesc!
e cale lungă și sistemul judiciar este total depășit, eu de 1 an mă judec cu tutelă am cîștigat dar este tutelă comună și nu pot săl iau cu mine în străinătate fără acordul mamei. care nu a dat vreun ban de 8 luni... e greu dar luați avocat dar faceți CONTRACT !! ce să zic multă baftă dar și multă răbdare
Multumesc mult! Usor ... stiu ca nu este, imi dau seama, insa... Speranta moare ultima! Mult succes si d-voastra!
cereti (nu dvs, mama copilei) executarea autoritatii parintesti in mod exclusiv
Stimate domn, problema dvs. nu e simplă deloc.
Ca să puteţi pleca în vacanţe cu copilul, aveţi 2 posibilităţi:
1.fie deschide doamna proces şi cere autoritate părintească unică, pentru asta trebuie să dovedească existenţa unor schimbări majore faţă de ultima sentinţă, cea de stabilire a autorităţii părinteşti comune
2.fie cere suplinirea semnăturii tatălui pntru obţinerea paşaportului minorei şi pentru ieşirea din ţară. Aici, doamna trebuie să demonstreze că domnul tată i-a refuzat de nenumărate ori acordul, cu reavoinţă
Deci are nevoie de documente scrise, de exemplu doamna trebuie să solicite în scris domnului acordul, pentru vacanţă de ex., motivând preţul mult mai accesibil, recomandarea doctorului, plecarea cu prietenii copilului, etc. Refuzul trebuie să fie în scris.
Toate tratativele cu tatăl trebuie să se desfăşoare în scris, pot fi scrisori poştale, emailuri, sms-uri, mesageria facebook
Va multumesc frumos!