avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate mmv79

Activitate mmv79

buna seara!
am urmatoarea problema legata de un pamint primit prin legea 15/2003...
am primit acest pamint in anul 2008, in baza acestei legi..
am facut toate demersurile necesare pt a incepe constructia casei pe acest pamant, am facut proiectul..am luat avizele necesare si de la primarie autorizatia de constructie apoi am inceput constructia casei in anul 2010...
am turnat temelia casei in pamint....si am oprit lucrarile de constructie la acest nivel, din cauza banillor..
la sfarsitul anului 2011 am prelungit autorizatia de constructie cu inca un an ...dar nu am mai continuat lucrarile de constructie,deci am ramas la stadiul initial.. adica la nivelul temeliei in pamant...
acum ajung la marea mea problema..
la inceputul anului 2014 am aflat cu stupoare ca in urma unei hotarari de consiliu local pamantul primit cu titlu gratuit pe care am inceput constructia a fost dat in baza aceleasi legi 15/2003 unei alte persoane..:O.

acest lucru l-am aflat cu mare intarziere deorece am fost plecat in strainatate..
cand am cerut explicatii mi s-a spus ca a fost o eroare ca nu s-a facut verificare in teren si nu s-a stiut de fundatia turnata...
Cum as putea sa atac aceasta hotarare a consiliului local, sau ce ar trebui sa fac pt a redobandi terenul cu investitia facuta?

va multumesc!

buna ziua ..am fost la anps din orasul unde sunt sa cer informatii legate de modificarea legii privind C.C.C. , mai exact de limita de 3000 lei pana la care se poate primi indemnizatia..

angajatul lor mi.a spus ca inca nu au fost publicate normele de aplicare a acestei legi... adica din punctul lor de vedere legea din septembrie 2014 inca nu o pot aplica pana nu au normele de aplicare...

poate cineva sa imi confime daca este asa?
daca veniturile dela primele 75 familii intra in calcul celor 3000 lei va fi cam dificil sa ma incadrez.. dar astept vad normele de venit pe anul asta ..ma avantajeaza faptul ca anul trecut a fost un an f prost pt albinarit si asta poate face ca norma de venit sa fie mai mica .....
pt 2015 norma de venit va fi decisa si comunicata de pana la data de 15 februarie si difera de la judet la judet..[ link extern ] >
se iau in considerate pt stabilirea sumei de plata ca indemnizatie .. dvs spuneti ca intra si in in calculul sumei de 3000 lei..

nelamurirea mea era nu daca beneficiez sau nu de CCC ci de numarul max de familii pe care le pot detine pentru a nu fi suspendat acest drept



va multumesc
multumesc pt raspuns..
totusi nu sunt lamurit pana la capat... scuzati insistenta

daca art72 al.(2)din codul fiscal spune ca veniturile obtinute de la primele 75 de familii nu sunt venituri impozabile sau nu sunt supuse impozitului si noile dispozitii stabilesc ca plata indemnizatiei nu se suspenda daca parintii obtin venituri supuse impozitului in cuantum de cel mult 3000 lei pe an asta ar insemna ca veniturile de la primele 75 familii nu conteaza in calculul celor 3000 de lei


Art. 72 Cod Fiscal 2014 Venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură

CAPITOLUL VII
Venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură
Art. 72
Venituri neimpozabile
(2) Veniturile definite la art. 71 alin. (1) sunt venituri neimpozabile în limitele stabilite potrivit tabelului următor:

......... am lasat doar ce ma intereseaza pe mine..

Albine până la 75 de familii........

citind legea..veniturile de la PRIMELE 75 FAMILII sunt venituri neimpozabile.. sau gresesc?

Am gasit normele pe venituri din agricultura pe 2014.

Dupa calculele mele...daca norma pe venit a fost anul trecut undeva la 30 lei/familie de albine inseamna ca ar trebui sa fie ..

75 familii cu venit neimpozabil.. care nu intra in calcul pt limita de 3000 lei anual

si circa 100 familiila 30 lei norma venit= 3000 lei

adica pentru a beneficia de ccc nr de familii ar trebui sa fie sub 175 buc...

poate cineva sa imi confirme?
buna ziua.
Sotia mea este angajata,a nascut si indeplineste conditiile pt a beneficia de concediul de crestere al copilului incepind cu jum lui martie 2015.
Problema este ca avem in acelasi timp o Intreprindere individuala cu cod CAEN 0149-Cresterea albinelor trecuta pe pe numele ei a carei activitate nu o putem intrerupe ..
intrebarea mea urmatoarea.. cate familii de albine putem detine,ca sa ne incadram in limita de 3000 lei pe an, tinand cont ca primele 75 familii nu sunt impozitate,astfel incat sotia sa beneficieze de concediul de crestere al copilului?