avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate prepelix

Activitate prepelix

Răspuns la discuția prima pentru nastere copil
in contractul meu de munca nu este specificat nimic in legatura cu acest lucru, e un ctr standard fara prea multe alte detalii. vreu sa stiu daca am baza legala ca fac sau nu cererea catre angajator pt aceasta prima....ma poate ajuta cineva?

buna ziua,
am un srl pers jur romana. am incheiat un ctr de ps cu un srl din italia pentru care voi supraveghea niste lucrari tehnice in sudan. lucrarile au fost supravegheate de un tehnic din ungaria (pers fizica) cu care am facut o conv de prestari servicii. cum ii decontez cheltuielile lui de acolo (nu exista doc justificative pt a ii putea face un decont de cheltuieli). cum procedez dpdv fiscal? trebuie platit impozit?
mentionez ca intelegerea cu el a fost sa ii dau diurna 200 euro/zi + decontarea ch aditionale (transp,cartele telefonice. ecc)
va multumesc
Buna ziua,
Stie cineva daca este obligatorie acordarea primei pt nastere angajatilor si la cat se ridica aceasta? unde gasesc legea cu privire la primapt nastere?

multumesc
va multumesc pt raspuns!!
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
sunt angajata cu CIM norma intreaga la o societate (din 2009) si la o alta societate cu CIM de 2 0re/zi (incepand din 02.09.2010)
am nascut pe 12.02.2011 prematur. La servici am fost pana pe data de 11.02.2011 inclusiv.
intrebarea mea este: cum sunt platita din 12.02. de cele doua societati la care lucrez? Concediul medical este unul singur, nu il pot duce decat la angajatorul unde lucrez din 2009. ce duc la societatea unde lucrez din sept 2010 pt plata salariului? am dreptul la plata salariului de la al doilea angajator chiar daca nu am vechime un an acolo?