avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaToma

Activitate AlinaToma

Buna ziua
Lucrez de peste 10 ani la o unitate de turism in care am avut mai multe functii dar niciodata contract intrerupt.
Ne-au "obligat" de cateva ori sa ne trecem in concediu fara plata desi eram la servici
Ideea este ca am demisionat si nu vor sa-mi incheie contractul de munca Patronul mi-a spus sa ma mai gandesc si ca din 26 mai de cand s-a incheiat preavizul ma va trece in concediu de odihna
Eu nu doresc asta si vreau sa stiu cui trebuie sa ma adresez sa-mi recuperez garantia oprita (peste 4500 lei...) si banii pe concedii
Concediu integral eu nu am avut in nici unul din anii in care am lucrat incepand cu anul 2003 ianuarie
As vrea sa stiu pe ce perioada imi revin bani daca in timpul anilor am avut doar concediu partial , cred ca maxim 10 -13 zile pe an

Va multumesc
prietenul are tot ce-i trebuie si familie,nu va vrea niciodata o donatie asa ca singura mea solutie este testamentul de asta intreb
Dar daca as cumpara terenul si as face receptia la casa ar putea cineva sa atace testamentul? Adica parintii sau fratii?
Am unteren obtinut de la primarie prin legea 15/2003 in folosinta gratuita pentru tineri pana in 35 de ani. Am actele de la primarie, este pe numele meu. Am construit casa dar inca nu am facut receptia la casa si consider eu ca nu am acte pe ea. Nu stiu cum se interpreteaza asta.
Vreau sa fac un testament prin care casa si terenul sa ramana prietenului meu care a fost alaturi de mine si a construit totul. Este legal in momentul asta, daca mi se intampla ceva va fi valabil testamentul ? In conditiile in care nu am cumparat terenul de la primarie? Si nu am facut receptia la casa?
Buna ziua,
As vrea sa fac o donatie catre cineva care nu ar accepta asta dar nu stiu cum sa fac legal.Adica am o proprietate si doresc sa devina proprietatea altcuiva si sa o donez fara ca el sa fie de fata la notar sa semneze de primire. Se poate face asta?
Nu e nimic la mijloc doar o metoda de recunostinta din partea mea catre el. Va rog un raspuns urgent.
Multumesc