avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters195757

Activitate ContSters195757

Răspuns la discuția Stimulentul de insertie
am inteles,deci dumneavoastra nu aveti de unde sa stiti normele interne ale MAI
in acest caz doar ei sunt cei care cunosc normele interne
si atat timp cat ei nu au cunostinta de ele
eu voi primi stimulentul la primul copil in valoare de 100 lei ,pana ce acesta v-a implini varsta de doi ani
urmand ca apoi sa continui inca un an cu stimulentul de 500 lei ,pt cel de-al doilea copil
un an pt ca v-a implini si el doi ani
si asta ori ca normele nu prevad sa pot intrerupe ,ori ca nu stiu cei ce trebuie ,legea
ori ca eu nu am norocul sa intru in posesia lor sa le arat
ori ca nu iau prin primaria asa cum a zis doamna de acolo ar fi procedat (am scris in penultimul mesaj)
Răspuns la discuția Stimulentul de insertie
pfff cate intrebari,cata alergatura si nimic...
am sunat pe cei de la AJPS care dupa ce le-am dat CNP-ul mi-au zis ca nici nu apar la ei cu primul stimulent
am icercat sa le zic ca sunt bugetar,militar
si nimic...m-au pus sa sun la primarie
acolo dupa ce ,cea cu care vorbeam a intrebat si pe celelante din borou ,mi -a zis sa merg la mine la unitate sa gasesc raspuns,deci sa plec de acolo de unde nu am gasit raspuns si solutie
dar mi-au mai zis ca daca luam prin dumnealor ,pe loc imi ziceau sa intrerup pt primul copil si sa incep cu cel de-al doilea pt a beneficia de bani mai multi conform legi
apoi am interbat sa-mi zica legea in care ma incadrez pt oprirea primului stimulent si al lua pe cel de-al doilea
mi s-a zis ca cer prea mult
ca la orice birocratie,cei pusi sa respecte legea si sa te indrume...nu o cunosc
Răspuns la discuția Stimulentul de insertie
eu am inteles ce mi-ati spus dumneavoastra
numai ca AJPS , nu mi-a dat un raspuns
zicand ca eu sunt bugetar si nu tine de ei
pt ca aceasta cerere o fac la serviciu
daca o faceam la primarie (ne fiind bugetar) imi raspundeau ei
ca atare nustiu unde sa mai caut raspuns direct la aceasta intrebare
``va intreb,legal cum poate sa-mi intrerupa stimulentul la primul copil pt a beneficia de cel pt al doilea copil ?
pt ca ei nu stiu decat aceasta chestie ,sa implineasca 2 ani primul sau sa decedeze
oare chiar nu au cum sa-mi inceteze primul stimulent pt al doilea ``

Răspuns la discuția Stimulentul de insertie
ok
cei de la servici au cazut deacord cu faptul ca la cel de-al doilea copil trebuie sa-mi dea stimulentul de insertie in valoare de 500 lei
dar problema este ca mi-l da dupa ce primul copil pt care iau stimulentul in valoare de 100 lei v-a implini varsta de 2 ani
motivul ar fi ca nu poate intrerupe acel stimulent pana atunci
va intreb,legal cum poate sa-mi intrerupa stimulentul la primul copil pt a beneficia de cel pt al doilea copil
pt ca ei nu stiu decat aceasta chestie ,sa implineasca 2 ani primul sau sa decedeze
oare chiar nu au cum sa-mi inceteze primul stimulent pt al doilea ?
salut,ma numesc daniel
si am mai pus in trecut o intrebare (daca am dreptul la stimulent de insertie....mi s-a zis ca da...asa este)
iar acum revin pe aceeasi tema
deci sotia nu a lucrat si nu lucreaza
eu sunt bugetar la MAI
intr-un final, de la munca mi s-a zis ca beneficiez de acei 500 lei
pt ultimul meu copil in varsta de 4 luni ( pana acum mi se zicea ca nu am voie ,pt ca luam la un alt copil de-al meu suma de 100 ,el are 1 an si 8 luni)
deci acum revin cu urmatoarele 3 intrebari
1. pe cele 4 luni care au trecut de la nasterea ficei mele pana acum cand au zis si ei ca am dreptul la stimulentul de insertie in valoare de 500 lei, trebuie sa primesc bani?
deci banii din urma pe cele 4 luni scurse deja de la nasterea ficei mele pana acum cand mi-au acceptat dosarul
2. pentru baietel am primit cate 100 ron pana acum cand am depus noul dosar pt fetita,care l-a inlocuit pe el
trebuie sa primeswc in continuare stimulentul de insertie pt baietel pana v-a implini el 2 ani si paralel sa primesc pt fetita 500 lei ,. sau doar pt fetita neavand dreptul la 2 stimulente in acelasi timp
3. am auzit ca la nastere ,ca bugetar,trebuie sa primesti 3 salarii compensatorii daca sotia nu a lucrat sa poata baneficia de vreun ban
Răspuns la discuția Stimulentul de insertie
eu nu am fost deloc in concediu paternal
dar am primit acest stimulent de 100
pt ca sotia nu a lucrat inainte de a naste,
dar acum la al 2-lea copil am inteles ca s-ar fi modificat legea si as putea primi 500 ron in locul la cei 100 ron
deci eu pot primi pt ambii copii suma de 200 rom pana ce implinesc 2 ani (100+100) asa cum a fost legea pana acum ,sau numai pt un singur copil se primeste ,practic la servici mi s-a zis ca numai pot opri la primul sa iau pt al 2-lea pana faca 2 ani
sau pot lua suma de 500 ron ,in locul la cei 100 ron pe care-i iau acum pt primul copil.Si daca ar trebui sa iau cei 500 este numai pt un copil pana face 2 ani sau 1000 pt amandoi (500+500)
primul are un an si 7 luni ,iar al doilea are 3 luni
daca se poate un raspuns mai simplu
ai dreptul la atat sau atat
si fara sa intru in concediu se ia ,sau trebuie sa intru si daca intru in concediu paternal cat trebuie sa stau pt ca apoi sa abandonez si sa primesc cei 500 daca este sa am dreptul
salut
am sa incep printr-o scurta poveste,pt a se intelege mai exact
sotia mea nu lucra inainte de a ramane insarcinata
deci la nastere nu a primit nici-un ban
ca atare mi s-a dat mie de la servici un stimulent in valoare de 100 ron, timp de 2 ani (care inca nu au trecut)
intre timp sotia a mai nascut o fetita,iar doamna de la servici care se ocupa cu astea, mi-a spus ca al doilea copil nu mai beneficiez de acel stimulent ca la primul
acelasi raspuns mi l-a zis si cand i-am spus ca din auzite ,atat timp cat sotia nu beneficiaza de venit in urma nasterii,pot lua eu care lucrez timp de un an 500 ron daca raman in post natal si abandonezmai devreme
pe langa ca mi-a zis ca nu beneficiez,mi s-a zis ca se v-a interesa de problema cu cei 500 de care nu a auzit niciodata
eu sunt bugetar
salut
acum 4 ani am facut 2 imprumuturi de nevoi personale ,pt a construi o casa,din pacate acum nu mai am venitul de atunci si nici puterea de cumparare nu mai este aceeasi( sunt bugetar), deci am ramas cu 4 luni neplatite la o banca.
acestia imi trimit mesaje si ma suna zilnic precum ca ma vor executa silit
ce inseamna asta?
am casa pe numele meu si al sotiei,nu am girat cu ea
ce pot sa p[atesc daca nu voi mai plati ceva timp,deci nu deloc,dar acum nu pot plati nimic si nici luna viitoare
Răspuns la discuția divort
casa am construito acum 2 ani si a fost cumparata de la bunicul meu ,era din paianta apoi am daramat si am facut noi alta
dar ea nu are venit de 6 ani,deci eu sunt si am fost singurul care am adus bani in casa
ea are doar mama ,taicasu a murit anul trecut
ea ar dori sa vindem casa si sa impartim bani
eu nu sunt deacord nici cu divortul ,dar sa vand casa
maica-sa nu are nici ea servici sau pensie ,deci nu as putea castiga si copiii ,iar la casa daca nu a adus nici-un venit care sa fie bagat in ea o pot castiga sigur eu ramanand sa platesc si ratele la banci ?
Discuție divort
salut
sunt daniel din bucuresti si in urma a mai multor certuri sotia mi-a zis ca baga divort
avem un copil impreuna si este insarcinata in luna a 5-a
ea mentioneaza ca-mi v-a lua copilul in varsta de un an si v-a pleca la maicasa in provincie ,eu sunt subofiter la pompieri ,iar ea nu are nici-un venit ne mai lucrand de 6 ani
am facut o casa impreuna prin imprumut la banca unde suntem datori inca 10 ani
in cazul in care v-a baga divort cine ia copilul in varsta de un an cat si cel care se v-a naste-n iulie daca nu ma v-a lasa sa-l recunosc eu ca fiind copilul meu
ea mai are un copil din flori cum se zice popular in varsta de 13 ani
ce sanse am sa-mi pot castga copiii si casa atat timp cat eu platesc ratele la banca
motivul de divort ar fi ca nu ne intalegem din cauza ca ea crede ca nu o respect desi mie nu mi se pare ca ar fi adevarat