Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent de insertie

salut,ma numesc daniel
si am mai pus in trecut o intrebare (daca am dreptul la stimulent de insertie....mi s-a zis ca da...asa este)
iar acum revin pe aceeasi tema
deci sotia nu a lucrat si nu lucreaza
eu sunt bugetar la MAI
intr-un final, de la munca mi s-a zis ca beneficiez de acei 500 lei
pt ultimul meu copil in varsta de 4 luni ( pana acum mi se zicea ca nu am voie ,pt ca luam la un alt copil de-al meu suma de 100 ,el are 1 an si 8 luni)
deci acum revin cu urmatoarele 3 intrebari
1. pe cele 4 luni care au trecut de la nasterea ficei mele pana acum cand au zis si ei ca am dreptul la stimulentul de insertie in valoare de 500 lei, trebuie sa primesc bani?
deci banii din urma pe cele 4 luni scurse deja de la nasterea ficei mele pana acum cand mi-au acceptat dosarul
2. pentru baietel am primit cate 100 ron pana acum cand am depus noul dosar pt fetita,care l-a inlocuit pe el
trebuie sa primeswc in continuare stimulentul de insertie pt baietel pana v-a implini el 2 ani si paralel sa primesc pt fetita 500 lei ,. sau doar pt fetita neavand dreptul la 2 stimulente in acelasi timp
3. am auzit ca la nastere ,ca bugetar,trebuie sa primesti 3 salarii compensatorii daca sotia nu a lucrat sa poata baneficia de vreun ban
ContSters195757, utilizator
Cel mai corect si legal raspuns il puteti primi de la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale, cea care aproba si plateste indemnizatiile prevazute de OUG 111/2010.