avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate dianamorena

Activitate dianamorena

Răspuns la discuția tranzactie partaj
multumesc! dar daca s-a inch un partaj la notar si unele bunuri nu au fost urmarite se mai poate face ceva?
daca s-a incheiat o tranzactie cu privire la partaj si pana la ramanerea hotararii definitiva o parte se razgandeste cu privire la un capat de cerere, ce cale exista? sau daca o parte se razgandeste intr-un partaj cu privire la un capat de cerere, pana cand poate cere schimbarea acestuia? multumesc
Răspuns la discuția bilet la ordin si contract
nu mai este necesara procedura concilierii , ca suntem in comercial,nu?
Răspuns la discuția bilet la ordin si contract
multumesc! mai era si legea din dec 2006 ca b.o. reprez titlu exec si nu se mai inv cu formula executorie...deci pana la urma biletul la ordin se investeste cu formula executorie,nu? multumesc inca o data!
ce am aflat si eu... exista un bilet la ordin si un contract. va rog sa-mi spuneti care este modalitatea cea mai simpla de recuperare a creantei? care sunt pasii? inainte de a se investi cu formula executorie B.O. mai trebuiesc indepliniti alti pasi? va multumesc!
dar nu e mai indicat sa depun o revizuire propriu-zisa? iar unul dintre motive ar fii chiar acela ca au fost date doua hotarari diferite privind actiunea - cererea de executare a actului administrativ? tribunalul mi-a admis cererea iar c de apel mi-a respins-o. va multumesc!
intr-o actiune de anulare act administrativ (t.v.a)impotriva a.n.a.f., pe care am depus-o la tribunal, am facut si o cerere de suspendare executare act administrativ pana la ramanerea definitiva a cauzei pe fond am platit cautiunea si am castigat la tribunal. fiscul a facut recurs si am pierdut la curtea de apel. ce cale mai pot avea? o revizuire cumva? va multumesc anticipat!
Va multumesc de raspunsuri! Asa este,numai ca eu vazusem ceva de genul undeva si am incercat...desi asa este...majorul are cap deplina de exercitiu si numai el poate avea calitate procesuala in acest caz in instanta...e cam aiurea acum...la primul termen sa cer renuntarea la capatul de cerere ce priveste pensia alimentara ce i-ar reveni copilului rezultat din casatorie...sper sa nu dau de o judecatoare osterizata sa ma intrebe da' atunci cand am formulat actiunea ce-am avut in cap... :D o sa spun ca din eroare nu mi-am dat seama ca este ajuns la varsta majoratului :D
multumesc! sa renunt atunci,ziceti, la capatul acesta de cerere de la divort? dar in actiunea separata nu era obligatoriu sa existe o hot de pensie inaintea majoratului?
unul dintre capetele de cerere din actiunea de divort este cererea de pensie de intretinere unui copil ajuns de cateva luni la varsta majoratului, dar care este in cls. a 12-a, care doreste sa continuie studiile universitare si care doreste sa ramana in ingrijirea mamei reclamanta. ma gandesc, la pr term de judecata sa renunt la acel capat de cerere...totusi mama nu mai are calitate procesuala intru cat copilul este major... exista vreun castig al pensiei de intretinere pt copil in aceasta situatie??? se poate face si o act separata, insa in numele majorului, dar nu trebuia sa existe initial o hot def de pensie inainte de majorat? adica o hot de divort inainte de majorat? multumesc anticipat!