avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1778 soluții astăzi
Forum Activitate marinelcristian

Activitate marinelcristian

Sunt obligati sa trimita raspuns inscris in termen de 30 de zile la o cerere?Exista o lege care sa-i oblige sa faca treaba asta?Eu am depus o cere de debransare in mai 2013 iar pana astazi nu am primit nici un raspuns.In ianuarie 2014 am primit factura de caldura pe noiembrie , am fost la ei mi-au zis ca s-a schimbat conducerea..etc...si ca da, trebuia sa primesc raspuns in scris.. si m-au pus sa fac o alta cerere prin care sa spun ce s-a intamplat si sa cer anularea facturii pe noiembrie.In februarie(astazi) am primit alta factura pe decembrie. Nu am primit raspuns nici la a 2 cerere.Eu ce pot sa fac acum?
Locuiesc la bloc.Am asociatie de propietari doar ca toate ,,darile'' le platesc individual pentru ca am contract individual cu toti furnizorii(apa,caldura,gunoi etc).
Am aflat ca s-a dat o decizie a consiliului local prin care s-au aprobat acele ,,conditii speciale'' pe care trebuie sa le indeplinesti ca sa te poti debransa.Este obligatoriu sa urmez aceasta decizie sau este o fortare din partea lor pt ca au anumite interese?Raspunsul la cererea scrisa de mine catre ei prin care ceream debransarea trebuie sa-l primesc obligatoriu in scris?In cat timp conform legii(daca exista asa ceva) trebuie sa primesc raspuns?
Repet....in contract nu sunt trecute clauze..in fiecare an incheiam un fel de anexe la contract...cu toate ca scria ca sunt pe perioade nedeterminate...semnam in fiecare an acele anexe.
In contract nu este trecuta nici o clauza de reziliere.Doar ca spune ca este pe perioada nedeterminata
Buna ziua.In ce conditi se poate rezilia un contract intre o persoana fizica si firma care furnizeaza agentul termic?Mentionez ca sunt cu platile la zi iar in contract scrie ca este valabil pe perioada nedeterminata.Este suficienta o simpla cerere prin care cer debransarea de la reteaua de termoficare?Trebuie sa astept raspund de la firma? Mentionez ca vreau sa imi bag gaze dar imi este teama ca o sa imi vina facturi in continuare.
Fac discriminare pt ca laptele UHT este produs de 2 companii mari si late.Iar in zona asta doar una..deci ...99% din celelalte scoli accepta si lapte pasteurizat deci...asta e mai cu mot?Nu stiu in schimb care e aceasta lege a discriminari..ajutati-ma!
Autoritatea contractante are dreptul de a impune lapte uht prin programul laptele si cornu 2011?Lapte pasteurizat nu se poate?A se vedea Hotararea de guvern 714 din 2 iulie 2008. Pe baza carei legi intocmesc ei caietul de sarcini?In acest fel ei favorizeaza doar pe cei care produc lapte UHT.Ce lege a discriminari incalca ei? Cum ar putea suna o contestatie?
Nu vad rostu de ce sa ma grabesc sa ma insor doar pt ca anumite banci nu stiu sa interpeteze o lege
Deci eu inteleg asa...ca chiar daca eu iau creditul pe numele meu ii pot transfera oricand creditul pe numele ei eu ,,,nemaiputand'' achita creditul.Dar...pt mine era ideal sa putem fi coproprietari in contractul de vanzare cumparare..
Prietena se incadreaza si ea in program...doar ca ea nu are avans..