avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate ionela-chirosca

Activitate ionela-chirosca

buna seara,in urma unei executari silite,se poate retine din pensie di cat la suta se poate?
Răspuns la discuția executare silita
saptamana trecuta am primit sentinta,CAR-ul am oprit fondul din banii imprumutati,poate nu am dreptate,dar mi se pare absurd ei aveau fondul acolo si totusi mai taxat cu penalitati si m-au dat in judecata fara sa ma anunte?am si doigiranti care au girat cu bunuri si totusi au anuntat la locurile lor de munca pentru poprire pe salariu
Buna ziua,am facut un CAR acum 3 ani,am un fond social la ei de 2000lei,nu am mai platit ultimele6 rate care fac cam cat fondul,totusi m-au dat in judecata si mi-a venit executare silita bineinteles cu dobanzi si penalitati care ajung la suma de 5300.Am vreo sansa daca fac recurs?de ce nu au luat fondul care acum nici nu vor sa mi-l dea pana nu platesc cei 5300.multumesc
Răspuns la discuția executare silita - pensie
Multumesc,teama oricum ramane mai ales pentru ca decizia de pensionare va veni peste vreo 3 luni si pana atunci vor mai pune la penalitati..iar daca pensia e mica cu 1/3 din ea se vor intinde pe cativa ani si voi plati inca o daca creditul,asa e?invatatura de minte#-o
Răspuns la discuția executare silita - pensie
E vorba de un credit de 9.800 ron incheiat pe 5 ani in mai 2007 la o institutie nebancara,in ultimele 5 luni nu s-a respectat termenele dar ceva bani s-au depus.comunicarea a venit de la executorul firmei ca in termen de 1 zi sa se plateasca suma de 6800 plus penalitati si separat pe alta hartie penalitati de 168,daca nu se plateste se trece la executere silita a bunurilor si imobilelor personale.Persoana locuieste cu mama,apartamentul e pe numele mamei,iar creditul nu a fost girat de nici o persoana nici cu bunuri materiale.va multumesc
Buna ziua,ce poate s-a faca o persoana care primeste o comunicare de executare silita dar nu are nici un venit,a fost in medical cele 90 zile dupa care i s-a facut lichidarea iar dosarul pentru pensia de boala abia a fost trimis dar stiu ca dureaza pana vine decizia.Nu are bunuri in propietate.
bunuri are doar televizor,frigider..cumparate pe numele lui,sta cu mama lui care e pensionara.ar putea pierde mama lui apartementul?(locuinta e pe numele mamei) e bugetar din vara i s-a redus salariu si acum e in concediu medical.sunt credite si de acum4-5 ani si care pe factura aveau doar minimum de plata(si a facut greseala sa plateasca doar acea suma plus ca daca intarzie e stabilita o suma destul de mare)si mai are CAR care se pare nu au cerut prea multe acte.
Ce poata sa faca o persoana in situatia cand a ajuns sa aiba la banci si la institutii nebancare mai multe credite care depasesc salariu?mentionez ca a ramas in urma cu platile si s-au adaugat penalitati,e sunat zilnic sa plateasca nu are de unde dar nici nu vor o refinantare pentru ca e in biroul de credit.e vorba de prietenul mea care a ajuns in spital cu depresie.ce se poate face?