avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate Giuliano Piccoli

Activitate Giuliano Piccoli

La fel de cat sa intimplat cu apartament, se intimpla si cu fostul meu restorant:
-am contract de chirie cu termen nelimitat. Si am platit in avans 3 lune chiria + 1 luna garantia.
-cand am inceput activitatea in restorant (dupa o luna) am primit vizita de angajati firmei de gas si curent de ce cine gestionava inainte de mine, nu avea platit utilitate de 10 lune.
Dac nu plateo datorie me se oprea activitatea.
-Am cheamat la concilierea proprietariu pentrru a recupera sumele platite, dar nu se a prezentat, pe contra, m-a trimis o scrisoarea racomandata cu care me cere pata chiria dac nu ma trimite in judecata (am considerato nebunia, am chitante)
-In 21 august 2009, in o moment de absenta mea din restorant, sa dus acolo, a dat afara toati angajati si a inchis intrarea.
-Am fost la politia care numa m-a dus acolo sa recuperes acte de identitate ramaste in restorant,dar alceva nu, spune ca nu poate sa intervine.
-Am facut plingerea pentru tulburare de posesia dar, dupa 15 zile, apartament in obiect de
discutia de mai sus, mi a fost inchis, si asa nu am avut acces la sediul firmei, unde tribunalul a trimis decisia de ne urmarirea penala, de ce proprietar sustine pe iscris, ca nu a fost platit, si eu nu am potut sa fac recurs la termin.
-Am depus alta plingerea: -pe furt, de ce a oprit acolo toate bunurile mele (cu cate si facture)
-pe inselaciune (proprietar a stiut de datorie din vechia gestiune) - pe fals: in continuare sostine ca nu a fost platit.
Am depus toate actele la Tribunal: facture, contract, chitante, copie de rezilierea unilaterala a la contract de chiria, rezilierea ca m-a dat in 21 august cand am ridicat actele de identitae de la restorant, am depus tot.
Dejaba, Procuror sune neincepere ancheta, Judecator, la fel, si nimen nu ma cere nimic, este bine asa! Mi si a furat bunuri, am platit chiria, am platit datorie vechie, am ramast fara activitate si este bine asa!!
Asta este realitatea romanesca??
Nu gasesc o raspuns.!
Scuze inca o data.
Buna ziua, am procedat cum ati spus Voi, am facut o solecitarea la Procuror din Tribunalul Arad, dar Procuror a dat solutia de ne incepere cercetare penala (nu a auzit nic o martor, nu a vorbit cu mine, numa refuzat).
Am facut plingerea la Judecatoria, si asta, fara se auta nicio o martor sau pe mine, a respins plingerea.
Nu inteleg: politia intirzia un an cercetari de ce spune "agentul a fost bolnav", dupa un an declara ca nu mai poate cercetare, dar martori, de ce nu se audiese??
Cum se procedease atunc: mi si a furat mobila ecc. din apartament, mi si a furat scule de la sediu firmei (in apartament): computer, arhivi, registri, actele, tot. si pentru Judecatoria este bine asa!!??
Cer scuze, dar trebuie sa vorbesc cu cineva de tot asto.
Merci. Piccoli
Buna ziua, dupa o an de zile am avut o respuns de la Parchet in legatura cu plingerea penala de furt depusa in data 19/05/2012:
- am depus plingerea direct la Parchet.
- dupa 6 lune, in octombrie, inca nu am stiut nimic, si m-am adresat la Parchet si mi si a raspuns ca dosar este la Politia din Arad.
- m-am adresat la Politia: problema a fost, mi si a spus, ca politistul cu dosar meu, a fost
bolnav si nu a potut desfasurare lucrarea.
- in noiembre politistu m-a raspuns ca a trimis dosar la Parchet.
- la 15 dicembrie 2011 m-am dus la Parchet si mi si a raspuns ca dosarul este inca la Politia.
- in februarie 2012 am pus o avocat sa suna la Politia din Arad si sa cera care este situatia, si raspuns a fost ca trebuie sa asteptam sa se examinase casul.
- in aprile (nu ma amintasc data) am fost la Politie dia Arad, cu apuntament si cu un avocat.
Sefu de sectia de furt in apartament a confirmat ca politistul a fost bolnav, nu a potut sa lucreaze si cand s-a intors la lucru a remas putin si a dat demisia dar, m-a asicurat (seful)
ca in 15 zile incearca sa da o solutia.
- dupa aproape o luna a ajuns la mine solutia de la Parchet: Politia spune ca a trecut prea
mult timp, cu motivul ca am avut sentinta cu care sunt proprietarul in 2/6/2010 si am depus
plingerea in data 19/05/2011.
- precis ca este adevarat: am avut sentinta in data 2/6/2010 dar, fosta concubina a depus recurs si sentenza definitiva a fost in octombrie 2010, dupa care a trecut mai mult de o luna pentre redactarea, dupa care a trebui sa cer in tribunal "imputernicirea" (cred ca asa se spune) de sentinta definitiva. Cu sentinta imputernicita m-am dus la politia sa m-a fac sa intru in apartament: raspuns, Politia nu se pune in problemele aste. M-am dus la doi executoari judecatoresti: raspuns, ei nu poate sa face nimic. M-am ds la un avocat care a cerut o hotarirea presidentiala sa m-a fac sa intru: respinsa.
- Am avut o conostinta cu un domn de la Politia, cara m-a trimis la un politist sa depun o plingerea pentru tulburarea de posesia si politistul s-a actionat: a cheamat chiriasi si
a evidentiat plingerea si a acordat ei doi septimane de timp sa se duca de la apartament.
- In data 25 martie 2011, mi s-a predat cheia in mano la avocat si am potut sa intru in
apartament cu martori si am constatat furtul de toatul ce era in apartamen respectiv.

Intrebare:
-eu am constatat furtul in data 25/03/2011 si am depus plingerea in data 19/5/2011,
cu martori care stia situatia de apartamentul meu (nu a fost audiat nimen, nic eu) si dupa un
an de zile ma sa spune ca am intirziat.
-a trebuit ca incep plingere in data 2/6/2010 chiar dac nu puteo sa intru in apartament si sa stiu situatia?

Merci, cer scuze de eroari si de lungimea mesajul. Piccoli
Răspuns la discuția declaratia mincinoasa
Stiu ca nu sunt foarte clar cu descriere problema, dar, din toate povestea care am incercat sa v-a esplic aici in messaj de inainte, cineva poate sa intelega dac domnul aio cara m-a dat afara din restorant si a castigat din motivul ca cu "tulburarea de posesia" am intirziat recurs, a facut si alta infractiune penala ?? furt (nu mai am potut sa ridic nimic din scule si investitie mele din restorant) inselaciune ?? alceva sa poate fii dat in judecata??
Dac trebuie inca date o notite, sunt aici pentru rapundere si eu!!
Scuze si merci!! Piccoli
Răspuns la discuția declaratia mincinoasa
Da! Aveti dreptate, v-am propus numa o partea de problema, si nu poate sa fi examinat cum trebuie asa!.
Incerc, chiar dac resulta o povestea lunga!
Am inchiriat in mai din 2009 o restorant in Arad. Am platit chiria si proprietariu si in moment de fata are in mano Ei o luna de garantia.
In august 2009, la inceput (ziua 6) proprietaru m-a trimite o scrisoarea cu care m-a cere sa platesc 6 lune de chiria (deja platite, cu chitanta) si sa parasesc imobilul in data 15 august,
dac nu m-a da in judecata.
Am citit scrisoarea cu zambet: am chitante, dac m-a da in judecata, arato dovade.
In ziua 21 proprietario se duce la restorant, da afara angajati si inchide restorant.
M-am dus la politia, si cu doi polizisti am potut sa intru in restorant sa scoato macar actele
mele (buletin si pasaport), si de atunc nu mai am avut acces la imobilul.
Am facut o plingerea pentru tulburarea de posesia.
Intre timp, in 10 septembrie, concubina mea (fosta) schimba usa de la apartament unde locuieo, si unde aveo si sediu firmei (cu contract de comodat) si nu mai da acces la locuinta si la birou.
Am inceput o actiune pentru a recupera totul si de la apartamentul si cu sentinta de anul
2010 am intrat din nou in posesia de cota partea de 50% de apartamentul, dar cand am intrat nu mai erau bunuri si scule si actele firmei si personali.
Dar PROBLEMA A FOST CA TRIBUNALUL A TRIMIS HOTARIREA LA SEDIU FIRMEI, eu nu aveo acces, nimen nu m-a dat avis, eu si marturi propusi nu am fost audiati, sentinta era in favoare proprietariu care spunea ca nu am platit chiria, si hotarirea (sau sentinta) nu poate fii atacata de ce a depasit terment.
Acum, cu asto, nu mai am recuperat nimic di restorant (bunuri sau acte sau dauni).
Intrebarea este, nu stiu dac m-a exprim bine?, EXISTE O ALTRA INFRACTIUNE din partea proprietariu in ce v-am descris (furt, inselaciune, ecc, nu stiu) cu care poate sa fii atacat?
Sau trebuie sa m-a pun suflet in pace ca m-a sa furat tot si pace, sa inchis??
Merci. Piccoli
Răspuns la discuția declaratia mincinoasa
Bine, minciuna nu poate fii atacata.
Eu, atunc cand m-a inchis restorant pentru ce spunea ca nu am platit chiria, am facut o pligerea pentru tulburarea de posesia, dar, nu am potut sa primesc decisia de la tribunal la timp si a depasit termen de recurs, si s-a inchis faptul.
Pentru Voi, poate se exista o altra calea de atac, sau altra formula de lingerea penala pentru ce a facut??
Răspuns la discuția declaratia mincinoasa
Multumesc, dar trebuie sa m-a iertat, si eu incerc sa vad care este posibilitatea de a me apara. Buna seara. Piccoli
Răspuns la discuția declaratia mincinoasa
Nu se poate interpreta tot ce a facut asa?:
A construit o situatia falsa cand a scris la mine scrisoare aia in care cerea chiria, si cand a trebui sa se justifici cu procuror, le a presentat la procuror, asa, le a folosit chiar dac false.
Cred, dar asta este opinia mea, care este influentata de fapt ca sunt partea interesata, ca
scrisoare aia potea sa fi folosite pentru apararea de faptuitor, fara consecinte pentru El, numa dac procuror nu le tenea in considerarea, dar, dac procuror le a acceptat ca valide si concrete, devine ceva fals folosit pentro obtinerea consecinte juridice, in considerarea ca
a fost redactate de Faptuitor inainte de a faptul de "tulburare de posesia". El le a trimise pentru a pregatire faptul, si in urmare le a scoase la evidenta pentru a se justifica sau apara.
Scrisoare atunc a fost mijolc pentru a savarsirea infractiune, si mijolc de aparare.
Dar asta este numa opinia mea, si nu sunt avocat!
merci. Piccoli
Răspuns la discuția declaratia mincinoasa
Buna,
cred ca cu esprimare mea in limba romana, care nu cunosc perfect, v-am dus in drum gresit!
Sau nu!?
In realitate, ce s-a intimplat?: Am inchiriat o restorant, am platit tot chirile (si datorie de gestionar precedent) si dupa 4 lune, proprietar a inceput sa m-a trimite scrisoare prin care m-a cerea sa platesc chiria, dac nu m-a da in judecata.
Am crezut ca este o aberazia (si in realitate este) si m-am asteptat sa ma da in judecata, unde
pot sa arat chitante, dar, nu! Dupa 10 zile, in momentu in care eu nu am fost la restorant respectiv, sa dus acolo, a dat afara tot angajati si a inchis localul.
Am facut o plingerea pentru tulburare de posesia, dar El a produs scrisoare cu care sustine
ca nu am platit, si eu nu am fost nic audiat, nc eu si nic martori.
Scrisoare aia, cu care cere plata de chiria, nu sunt actele false??
Merci. Piccoli
Răspuns la discuția declaratia mincinoasa
Merci, co ingenuitatea mea am crezut ca nu se poate a spune minciune la procuror!