avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este o termen pentru cercetarea de la o plingerea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este o termen pentru cercetarea de la o plingerea penala?

Buna,
Am depus o plingerea penala la Parchetul din Arad in data 20 mai 1011, pentru ce
me se a furat (golit) tot din apartamentul.
In octombrie inca nu stiu nimic, si m-am dus la Parchet si mi si a respuns ca dosar este la Politia pentru cercetare.
Am sunat la politistul care are dosar si m-a spus ca a fost bolnav si nu a potut sa
lucreze la el, dar ma suna in doi sau tre zile.
Dupa 15 zile am sunat din nou si a raspuns ca a predat dosar la un colega si colega ma va suna in ceva zile.
A trecu inca o luna aproape, nimic! Si acum dac sun, nu raspunde.
Am lasat mesaje in cutia vocala: nimic!
Cum trebuie sa procedes ??
Merci!!
Cel mai recent răspuns: Giuliano Piccoli , utilizator 13:32, 8 Octombrie 2012
Solicitati oficial la prim procurorul parchetului sa va comunice stadiul cercetarilor,sau solutia dispusa in cauza
Buna ziua,
dupa raspuns Dvs/ am facut o cerere la Parchet din Arad prin scris, nu am avut nicio o raspuns.
Dupa care am sunat din nou la politistul care spunea ca se ocupa de cercetare si m-a
spus ca a trimis dosar la parchetul.
Dupa o luna (viner 20/1/2012) m-am dus la Parchetul din Arad si am fost de vorba cu Procurorul de serviciu care, suparat, m-a spus: "Tu esti Piccoli care a facut plingerea impotriva .... stai un pic... (a scos din dulap un dosar care avea o scrisoarea inauntru)
vezi?..... dosar este la Politia." Am raspuns ca Politia spune ca a trimis in Parchetul.
Atunc, inca cu tonul suparat, m-a pus sa scriu pe o foie ca am luat visiune ca dorar este la Politia si m-a spus ca trebuie sa astept linistit acasa o raspuns, sa nu mai solicit.
A trecut 7 lune de plingerea, nu a fost audiat nicio o martor din cinc propusi.
Este normal tot asto??
Mergeti cu memoriu in audienta la comandantul politiei
Trimiteti sesizaie scrise , forului ierarhic superior politiei careia v-ati adresat si primului procuror al parchetului judetean sau al celui superior unitatii de parchet care supravegheaza urmarirea penala
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2012
Radu Gabrian, Mediator
Multumesc de rapid raspuns!!!:)
Buna ziua, am procedat cum ati spus Voi, am facut o solecitarea la Procuror din Tribunalul Arad, dar Procuror a dat solutia de ne incepere cercetare penala (nu a auzit nic o martor, nu a vorbit cu mine, numa refuzat).
Am facut plingerea la Judecatoria, si asta, fara se auta nicio o martor sau pe mine, a respins plingerea.
Nu inteleg: politia intirzia un an cercetari de ce spune "agentul a fost bolnav", dupa un an declara ca nu mai poate cercetare, dar martori, de ce nu se audiese??
Cum se procedease atunc: mi si a furat mobila ecc. din apartament, mi si a furat scule de la sediu firmei (in apartament): computer, arhivi, registri, actele, tot. si pentru Judecatoria este bine asa!!??
Cer scuze, dar trebuie sa vorbesc cu cineva de tot asto.
Merci. Piccoli

Alte discuții în legătură

Declaratia mincinoasa Giuliano Piccoli Giuliano Piccoli Buna, sunt Piccli, cer scuze pentru deranj continuo. Am facut o plingerea pentru tulburarea de posesia la cineva pentru ce m-a dat afara de o spatio ... (vezi toată discuția)
Revizuire de o decisia penala Giuliano Piccoli Giuliano Piccoli AM AVUT IN CHIRIA O RESTORANT, CARE ERA PUNCT DE LUCRU. SEDIUL FIRMEI ERA ACASA LA FOSTA CONCUBINA MEA, CU CONTRACT DE COMODAT. CONCUBINA, M-A SCHIMBAT USA ... (vezi toată discuția)
Eroare in procedura penale?? Giuliano Piccoli Giuliano Piccoli IN AUGUST 2009 M-A SA INTIMPLAT CEVA PROBLEMELE TOATE IMPREUNA: - PROPRIETARIU CLADIRE UNDE AVEO O RESTORANT IN CHIRIA, SA DUS ACOLO (LA RESTORANT) IN ... (vezi toată discuția)