Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... revizuire de o decisia penala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

revizuire de o decisia penala

AM AVUT IN CHIRIA O RESTORANT, CARE ERA PUNCT DE LUCRU.
SEDIUL FIRMEI ERA ACASA LA FOSTA CONCUBINA MEA, CU CONTRACT DE COMODAT.
CONCUBINA, M-A SCHIMBAT USA SI NU M-A MAI DAT PE 18 LUNE ACCES LA
APARTAMENTUL IEI, APARTAMENTUL CARE ACUM, DUPA O SENTINTA DE LA TRIBUNAL, ESTE SI AL MEU IN COTA PARTE DE 1/2.
PROPRIETAR DE LA RESTORANT, SI EL, S-A DUS IN RESTORANT SI FARA
MOTIVUL, A DAT AFARA ANGAJATI SI A INCHIS CLADIRE. EL SPUNEA CU
POLITIA CA NU AM PLATIT CHIRIA, DAR AM CHITANTE.
AM FACUT PLINGEREA PENALA IMPOTRIVA PRORIETAR DE RESTORANT, DAR, DECISIA DE LA PARCHET, NEGATIVA PENTRU MINE DE CE IEL A DECLARAT CA NU AM PLATIT CHIRIA, A FOST TRIMISA LA SEDIUL FIRMEI, SI IEU AM AVUT CONOSTINTA DUPA TERMEN, SAU CU TERMEN EXPIRAT.
ACUM, DIN 25 APRILIE, AM POTUT SA INTRU IN APARTAMENT, SEDIUL FIRMEI, APARTAMENT SI BIROU SUNT GOALI, SA FURAT TOT DIN PARTEA FOSTA CONCUBINA.
INTREBARE: POT SA CER REVISUIRE DE DECISIA PRIN FACT CA NU AVEO ACCES LA SEDIUL FIRMEI?
POT SA FORMULES O ALTRA PLINGEREA PENALA IMPOTRIVA PROPRIETAR DE RESTORANT?
FOSTA CONCUBINA, CARE NU M-A DAT AVIS DE DECISIA, ARE CEVA RESPONSABILITATEA FATA DE FIRMA MEA?
CER SCUSE PENTRU DERANJ. PICCOLI
In termen de 20 de zile de sosirea copiei pe solutia parchetului,aveti posibilitatea sa formulati plangere penala impotriva acesteia la procurorul ierarhic superior celui care a dat prima solutie.
Daca acesta nu va raspunde in termen de 20 de zile,aveti posibilitatea sa va adresati cu plangere instantei de judecata,care in aceasta ultima varianta,va pronunta o hotarare definitiva,conform art.278 ind.1 ,al.10 c.pr.pen
puteti sa depuneti o plangere penala impotriva concubinei pt savarsirea infractiunii de furt.
MULTUMESC DE RASPUNS, DAR, PROBLEMA A FOST:
NU AM POTUT SA AFLO DE DECISIA DIN MOTIVO CA A FOST TRIMISA LA SEDIUL FIRMEI, UNDE NU M-A DAT ACCES, IN MOD ABUSIV.
AM AFLAT DUPA TERMEN, CAND M-AM DUS LA PARCHET SA CER O RASPUNS SI DEJA ERA TRECUT TERMEN.
ESTE INFRACTIUNEA DE FURT CA NU M-A AVISAT DE DECISIA??
MERCI
La ce data v-a fost comunicata solutia procurorului ,atunci cand ati fost la Parchet ?

Pe de alta parte,avand in vedere situatia la care va referiti si faptul ca nu cunoasteti bine limba romana ,dar mai cu seama legislatia acestei tari,recomandabila ar fi angajarea unui avocat care sa va sprijine profesionist in demersurile dvs juridice ulterioare.