avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate aladinut

Activitate aladinut

va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare!...avand in vedere ca un functionar public a promovat incepand cu luna ianuarie 2012 in gradul superior ,referent clasa a 3-a, care va fi salariul de baza al acestuia?? (de mentionat ca are 15% vechime, si un spor de conditii deosebite de 15%). va multumesc!
multumesc mult ptr raspuns .
in cazul in care contr colectiv de munca a expirat in septembrie, si nu este reinoit....exista baza legala prin care ccm. produce efecte pana la sfarsitul anului 2011??
va rog f mult sa-mi raspundeti si mie la aceasta intrebare!..mentionez ca lucrez la politia locala. La examenul psihologic am fost declarat apt ...ptr mentinerea in functia de politist local, dar nu mi s-a eliberat avizul psihologic de port arma. Afland despre acest lucru am sustinut un alt examen psihologic privind dreptul de port arma la un alt cabinet psihologic. Institutia mi-a refuzat ultimul aviz ( apt) pe motiv ca nu exista un contract de colaborare intre institutie si cabinetul psihologic 2....urmand a fi reprogramat la primul cabinet psihologic .....Am luat legatura cu psihologul de la primul cabinet si ...amana de pe o saptamana pe alta.....problema este k se tergiverseaza .....(in cazul unei reorganizari a inst...eu avand de suferit) . Ce trebuie sa fac in situatia asta???
in cazul in care contractul colectiv de munca (administratie publica) a expirat in luna septembrie , se mai poate incheia un nou c.c.m? multumesc
multumesc .
multumesc ptr raspuns. referitor la aceste mentiuni ......contravenientul a avut posibilitatea luarii la cunostinta si putea semna pv-ul. , dar a refuzat. in cazul acesta cum trebuia intocmit corect (referitor la cele trei mentiuni) ?
va rog sa-mi spuneti daca in cazul completarii unui p.v. de contraventie , mentiunea *contravenientul nu se află de faţă, refuză sau nu poate să semneze* se refera strict la momentul incheierii procesului verbal?.....in cazul meu , contravenientul a a tulburat ordinea si linistea publica refuzand sa ia la cunostinta despre continutul p.v. si parasind locatia.
va rog mult.... daca se poate un raspuns concret.....
Sunt functionar public in cadrul politiei locale (fosta politie comunitara) ca referent studii medii grad profesional superior.(pe acest grad am fost promovat la 01.10.2010).Mentionez ca am absolvit studii superioare cu licenta in anul 2008 (Drept si administratie publica).Va rog sa-mi spuneti daca pot fi incadrat pe studii superioare conform Legii 284/2010 (anexa 1 , art.5) si in ce conditii. Va multumesc.