avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate tudor_daniela

Activitate tudor_daniela

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la o problema cu care ma confrunt. Am deschis o societate cu sediul social in Bucuresti si punct de lucru in alt oras pentru care am depus toate documentele la Administratia Financiara din Bucuresti printre care si declaratia 060 pt punct de lucru. Am intrebat la Bucuresti daca mai am ceva de facut si mi s-a raspuns ca ei o sa trimita documentatia necesara in orasul meu. Am avut control dupa doua luni de la depunerea actelor de la Administratie pt vizionarea punctului de lucru si mi-au cerut poze cu angajatii si spatiul in care imi desfasor activitatea, iar in plus au spus ca imi vor da amenda 1000 de ron pentru ca nu am declarat punctul de lucru si la AFP din orasul meu. Am depus si declaratia pt a fi platitori de TVA dar nu pot factura nici in ziua de azi chiar daca am productie, 50 de angajati si a trebuit sa fac livrari. Deci, in concluzie ofer locuri de munca dar nu pot sa dau salariile pt ca nu am facturat, mai primesc si amenda si trebuie sa le dau si poze cu punctul de lucru. Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac in aceasta situatie. Multumesc
Buna ziua,
vreau sa cumpar un apartament de la o persoana care are datorii la banci dar nu are acest apartament ipotecat. Va rog sa-mi spuneti daca se poate anula actul de vanzare cumparare in cazul in care persoana respectiva nu isi va plati datoriile la banca.
as dori sa stiu cum trebuie sa fac ca angajator cand o persoana a terminat concediu crestere ingrijire copil pe data de 3.08.2011 si a venit azi 5.08.2011 sa faca cerere de incepere activitate, in conditiile in care societatea este in lichidare.
Multumesc!
Discuție codul muncii
as dori sa stiu cum incetez un contract individual de munca in cazul in care au trecut 3 zile iar persoana respectiva nu s-a prezentat nicio zi la munca.