Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare

Buna ziua,
vreau sa cumpar un apartament de la o persoana care are datorii la banci dar nu are acest apartament ipotecat. Va rog sa-mi spuneti daca se poate anula actul de vanzare cumparare in cazul in care persoana respectiva nu isi va plati datoriile la banca.
Da, creditorul ar putea , pe calea actiunii revocatorii , sa solicite readucerea imobilului in patrimoniul debitorului sau, pentru a a fi executat silit, demonstrand faptul ca vanzarea s-a facut in frauda lui.