avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate dtur

Activitate dtur

Răspuns la discuția Reziliere contract de inchiriere
Buna ziua,

o intrebare conexa va rog. Daca veniturile declarate in DU depusa la inceput de 2019 nu s-au schimbat in decursul anului, mai trebuie redeclarate cu noul formular DU 2020 ?

De exemplu, contract de inchiriere pentru 10 luni de chirie, martie - decembrie 2019, depus in martie 2019 - mai trebuie retransmis cu formularul DU 2020, daca acel contract nu s-a reziliat in cursul anului 2019
si veniturile au fost cele preconizate ?
Răspuns la discuția CASS chirie
Buna ziua,

As vrea sa va intreb daca o persoana care a obtinut in anii precedenti venituri din chirii si in plus si venituri din pensie (in acest moment are 79 de ani), are obligatia sa plateasca retroactiv CASS.
Răspuns la discuția trecere imobil de pe SRL pe PF
Buna ziua,

vad ca nu raspunde nimeni.

Am postati in sectiunea gresita ?
Sau nu am explicat bine situatia ?

Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti care ar fi cea mai ieftina metoda pentru a trece un imobil detinut de SRL, pe proprietar persoana fizica - persoana fizica e si asociat unic in SRL.

Inca cateva detalii:

- imobilul a fost cumparat in 2009 cu 840.000 ron + TVA
- imobilul e construit in 2008
- in actele firmei este o factura separata pentru teren (aprox 200.000 ron ) si una separata pentru cladire (restul de 640.000 ron)
- eu sunt asa cum am spus unic actionar si administrator la firma si am sume mari inca nedistribuite in dividende.
- alti bani ca PF nu am

1. cel mai simplu ar fi sa reevaluez casa la un pret mai mic (dar nu exagerat de mic), apoi sa scot dividende si sa platesc firmei noua valoare a casei (cu tva 24 %) - dar este cam scump

Aveti cumva alte idei ? Ceva metode prin care sa cumpar initial doar terenul si apoi sa fac cumva sa scot casa la licitatie sperand ca nu o cumpara nimeni inafara de mine , pentru ca eu am terenul din jurul casei si de sub casa ?

Sau sa iau casa in loc de dividende , si sa scap de TVA ?

E o problema complexa si va multumesc in avans pentru timpul alocat.

Dan.
Răspuns la discuția TVA pentru mijloc fix ?
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția TVA pentru mijloc fix ?
Multumesc.

Intr-adevar este o achizitie intracomunitara. La care sunt 100 % sigur ca nu se plateste TVA.

Insa cazul particular apare in momentul in care utilajul este inregistrat ca mijloc fix in firma si folosit pentru productie.

Doar legat de inregistrarea acestui utilaj ca mijloc fix as vrea sa imi spuneti daca trebuie platit TVA la stat.

Multumesc
Buna,

Am urmatoarea situatie:

1. o firma romaneasca platitoare de TVA, importa un utilaj dintr-un stat membru UE , de la o firma platitoare de TVA.
2. conform legislatiei nu se plateste TVA aferent acestui import
3. utilajul ramane in firma si este declarat mijloc fix

Sunt pareri care spun ca daca e declarat mijloc fix atunci trebuie platit TVA 24 % catre stat.

Voi ce parere aveti ?

Dan