avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru mijloc fix ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru mijloc fix ?

Buna,

Am urmatoarea situatie:

1. o firma romaneasca platitoare de TVA, importa un utilaj dintr-un stat membru UE , de la o firma platitoare de TVA.
2. conform legislatiei nu se plateste TVA aferent acestui import
3. utilajul ramane in firma si este declarat mijloc fix

Sunt pareri care spun ca daca e declarat mijloc fix atunci trebuie platit TVA 24 % catre stat.

Voi ce parere aveti ?

Dan
Cel mai recent răspuns: dtur , utilizator 12:55, 6 Martie 2011
in primul rand firma romaneasca nu importa, ci efectueaza o achizitie intracomunitara, pentru care aplica taxare inversa, 4426 = 4427.
parerile care spun ca trebuie achitata tva 24% sunt neavizate.

importul inseamna altceva si presupune plata tva organelor vamale.
Multumesc.

Intr-adevar este o achizitie intracomunitara. La care sunt 100 % sigur ca nu se plateste TVA.

Insa cazul particular apare in momentul in care utilajul este inregistrat ca mijloc fix in firma si folosit pentru productie.

Doar legat de inregistrarea acestui utilaj ca mijloc fix as vrea sa imi spuneti daca trebuie platit TVA la stat.

Multumesc
am raspuns si am spus ca nu trebuie platit, se inregistreaza taxare inversa.
dtur a scris:


Sunt pareri care spun ca daca e declarat mijloc fix atunci trebuie platit TVA 24 % catre stat.

Voi ce parere aveti ?

Dan



atata timp cat este un utilaj si nu un mijloc de transport (OUG 34/2009) se deduce tva. in cazul tau nu se plateste tva
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Martie 2011
Stefania Paraschiva, Contabil
Va multumesc mult pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie ue, fara sa fie inregistrat in roi ionunu ionunu Buna ziua, am urmatoarea speta: - achizitie de un mijloc de transport second-hand din UE de catre o firma din Romania, care este platitoare de TVA, dar din ... (vezi toată discuția)
Regim tva la achizitie auto din ue office.carmen office.carmen O firma platitoare de tva in tara doreste sa achizitoneze un autoturism de la o firma din uniune,de asemenea platitoare de tva.Plateste tva la achizitie? ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie mijloc fix din ue alina1977 alina1977 O firma neplatitoare de tva, dar inregistrata in scopuri de tva pt prestari intracomunitare achizitioneaza un mijloc fix (laptop) din UE. Trebuie platit tva in ... (vezi toată discuția)