Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru mijloc fix ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru mijloc fix ?

Buna,

Am urmatoarea situatie:

1. o firma romaneasca platitoare de TVA, importa un utilaj dintr-un stat membru UE , de la o firma platitoare de TVA.
2. conform legislatiei nu se plateste TVA aferent acestui import
3. utilajul ramane in firma si este declarat mijloc fix

Sunt pareri care spun ca daca e declarat mijloc fix atunci trebuie platit TVA 24 % catre stat.

Voi ce parere aveti ?

Dan
in primul rand firma romaneasca nu importa, ci efectueaza o achizitie intracomunitara, pentru care aplica taxare inversa, 4426 = 4427.
parerile care spun ca trebuie achitata tva 24% sunt neavizate.

importul inseamna altceva si presupune plata tva organelor vamale.
Multumesc.

Intr-adevar este o achizitie intracomunitara. La care sunt 100 % sigur ca nu se plateste TVA.

Insa cazul particular apare in momentul in care utilajul este inregistrat ca mijloc fix in firma si folosit pentru productie.

Doar legat de inregistrarea acestui utilaj ca mijloc fix as vrea sa imi spuneti daca trebuie platit TVA la stat.

Multumesc
am raspuns si am spus ca nu trebuie platit, se inregistreaza taxare inversa.
dtur a scris:

Sunt pareri care spun ca daca e declarat mijloc fix atunci trebuie platit TVA 24 % catre stat.

Voi ce parere aveti ?

Dan

atata timp cat este un utilaj si nu un mijloc de transport (OUG 34/2009) se deduce tva. in cazul tau nu se plateste tva
Stefania Paraschiva, Contabil
Va multumesc mult pentru raspunsuri.