Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA regim tva la achizitie auto din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

regim tva la achizitie auto din UE

O firma platitoare de tva in tara doreste sa achizitoneze un autoturism de la o firma din uniune,de asemenea platitoare de tva.Plateste tva la achizitie? Plateste tva in vama?
Nu, daca ambele firme sunt platitoare de TVA nu se plateste TVA (se face taxare inversa).
Dar pentru a putea cumpara firma din RO trebuie inscrisa in Registrul operatorilor intracomunitari, se va trece la TVA lunar, etc.
atentie insa la faptul ca dreptul de deducere tva pentru achizitia de autoturisme a fost limitat incepand cu 1 mai 2009 - art. 145^1 cod fiscal.
se inregistreaza taxare inversa
4426 = 4427 si concomitent includere taxei in costul mijlocului fix
213 = 4426