avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate locatarx

Activitate locatarx

@unlocatar

Nu ma deranjeaza nici costul nici decorarea.Alta era ideea. de decizie de sfatuire.
Buna ziua

Sambata presedinta a afisat lista de plata pe Decembrie 2011si vad acolo jos la explicatii la cheltuieli comune "Decoratiuni Craciun".
Mi se pare ca e o lipsa de comunicare.Cred ca vecini care stau mai mult pe acasa fac adunari ad-hoc si stabilesc ei ce si cum altfel nu imi explic cum ceilalti vecini stiu dinainte si eu nu, si stiu tot despre trecutul meu si pe unde umblu.
Cum vin din excursii ma intreba : ce faceti cum a fost in stainatate?
Nu facem o intrecere cu masinile pana nu stiu unde?
Ce frumos s-a decorat scara de craciun nu?

Nu ar trebui ca pentru anumite decizii sa se consulte adunarea generala?
Cand decide comitetul si cind adunarea generala?

Ma mai gandesc daca are rost sa chem vreun control ca sunt si eu ca si mine tot oameni.E drept sunt in domeniu si e drept ca au stat in tara si cunosc regulile nu piloti de curse intorsi la 52ani de prin tari straine.
Nu am intrebat direct ca am vrut sa imi mentin gandirea clara.
Mi-a explicat cealalta prietana a dv domnisoara cenzor ca ati adunat banii si ati platit factura nu ati tinut banii in casa sa dati banii inapoi la oameni.
Dar din cate stiu dv sunteti colege la firma de audit price sau cum s-o numi si mai sunteti si vecine de etaj.
Faza asta cu repartizatul asa estimativ la plata mi se pare o metoda de incurca lucrurile.
In felul acesta nu o sa se mai "pupe" repartizatul cu cat e factura nicioadata si din cate din cate imi amintesc fostul presedinte a fost sanctionat cu amenda tocmai pentru acest motiv la controlul solicitat de mine.
Poate ar trebui sa spunem si domnului moderator ca repartizatul unor facturi inexistente este ilegal dupa cum au spus cei de consiliul judetean.
Poate totusi ne lamuresc oamenii aici pe forum.
Domnisoara imi cer scuze dar eu in viata am fost mereu precaut.Tot timpul am stat cu frica sa nu fiu pacalit.
Adevarat este cum spuneti dumneavoastra mai sus in ceea ce priveste furnizarea indexului dearece am fost toti in foisor cind dv si fochistul furnizati indexul.
Factura in cauza nu este mare si sincer dupa ce citisem primul raspuns al lui @adamgrecu credeam ca aveti dreptate.Acum numai inteleg nimic.

Domnul cu userul AdamGrecu s-a razgandit sau ii raspunde ca replica moderatoarei elga?
Sincer nu am inteles nici parerea celuilalt moderator adriantot.
Daca am primit o factura pe minus la electrica nu trebuie sa aparem pe lista de plata la intretinere cu minus pe coloana electrica????

S-a platit o suma mai mare intr-o luna cand electrica a avut eroare si nu a tinut cont de telecitire.Acum in lunile urmatoare facturile or sa vina pe minus.
Nu ar trebui sa apara si la noi acolo cu minus..

Fotomodela noastra presedinta, ne-a trecut cu 0 pe toti in coloana electrica, la scara unde, acum o luna nu s-a putut da indexul prin telecitire.
Răspuns la discuția Presedinte FOTOMODEL in reclama
Intrebare generala :de ce folositi @ cind vorbiti de o persoana citata?

pentru johnpescar :e posibil sa murdareasca unii mai mult ca altii dar in general persoanele murdaresc.
Daca in bloc nu ar locui nimeni nu ar trebui sa mai mature deloc.
Daca nu locuiesti acolo clar nu vine mizeria de la tine.

Pentru elga50
Acolo la sfrsit scrie cheltuieli de curatenie si eu aici inteleg accesoriile folosite pentru curatenie.Daca se impunea sa se calculeze pe cota indiviza enumerau si salariu femeie de servici.
Răspuns la discuția Presedinte FOTOMODEL in reclama
Nu domne nu am nimic cu femeile.
Nu e nici o gluma chiar e fotomodel si e plin netul de reclame cu ea.
dar pana la urma sa inteleg ca e corect ce face la 4 din cele 5 intrebari?

1De ce nu este corect sa impartim salariul femeii de servici pe numarul de persoane ca pana acum?Am inteles argumentele domnisoarei dar mi se pare corect ca atat timp cat persoanele murdaresc scara sa fie pe numarul de persoane.Daca trec 2 persoane se murdareste mai putin decat daca trec 30 persone nu credeti?
Am fi fost noi vrajiti de domnisoare frumoase de 20 si ceva de ani dar dupa un timp ne revenim si ne dam seama ca nu are dreptate.Unde scrie ca femeia de servici trebuie platita dupa cota indiviza?

2 o fi corect sa afiseze lista in 10 zile de la trecerea lunii dar acum avem de platit 2
luni intr-o perioada foarte scurta.

5 Domnule john pescar nu pune antena colectiva ca sa scape de fire si sa zugraveasca peretii.
Blocul e nou-nout si nu avem fire nefiind nici un furnizor de cablu sau internet in zona .Am inteles ca pune ca sa nu isi mai puna fiecare cate o antena la nivelul blocului.Inca nu sunt vcandute toate apartamentele si multi au cumparat numai asa ca sa aiba o casa de vacanta in week-end.

Deci pana la urma doamna nu poate fi presedinte si sa fie si aiba si atributii de administrator?
Initial asa hotarasem intrucat dansa era singura care avea atestat de administrator.La sedinta desi erau mai mult femei si doamne in varsta ne-a furat peisajul si convingatoare cum e am pus-o presedinte.
Bine macar ca lucreaza pro bono!!
In blocul nostru noua presedinte a venit cu schimbari radicale.
1 salariul femeii de servici e impartit pe liste dupa suprafata si nu dupa numarul de persoane ca pana acum
2 afiseaza lista imediat ce a trecut luna pe data de 10 ale lunii desi pana acum se afisa abia dupa 2 luni.
3 cica trebuie sa platim intretinerea in 10 sau 20 zile de cand afiseaza ea adica pe 10 ale lunii?Daca nu ce poate sa imi faca?
4 Trebuie sa platim mai mult pentru femeia de servici si fochist ca cica trebuie sa le faca conventie ?E obligatoriu?
5 Am inteles ca va pune o antena colectiva.Ma poate obliga sa platesc pentru ea?


Domnisoara fotomodel profita de faptul ca arata intr-un mare fel ,este tot timpul zambitoare asa ca in reclama ei de la televizor (cea cu telefonul care te lumineaza de la ENEL sau www.enel.ro chiar pe prima pagina) si de fiecare data suceste mintile oamenilor.La sedinta desi eu unul imi amintesc ca stabilisem mai inainte sa o punem administrator mai ales ca nu solicita nici un salariu ne-am intors in asa fel incat pana si eu am votat sa o punem presedinte.
Pana la urma ea o sa fie si presedinte si administrator.
Asadar este corect ce face?