avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaann

Activitate ioanaann

Am gasit azi in usa o foaie care se intitula somatie.Nu scria somatie de plata ,ci doar somatie.Nu avea data pe ea,dar scria ca in 3 zile de la prezenta,tb sa ma prezint la radet cu actele firmei,pt ca sa fac contract separat cu radet ca si firma.
Probl este ca spatiul nu este al meu,ci al unei persoane fizice cu care pfa ul meu a facut comodat.
Cat de legala este aceasta somatie?nu are data ,nu am primit-o personal,iar eu am pfa de traduceri ,nu srl si spatiul nu este al meu.Scrie ca daca nu ma prezint vor actiona pe linie de control fiscal.Dar eu platesc la asociatia de bloc intretinerea lunar.
Poate ma lumineaza cineva.multumesc!
Multumesc domnului Popu!Foarte la obiect,exact .Ce presupune conventia civila de fapt?
cum pot sa colaborez cu o clinica,ca si formula de angajare,daca am deja contract individual de munca la stat .Ei mi-au propus sa imi fac o firma si sa facem un contract de prestari servicii,dar eu nu doresc sa imi infiintez nici o firma,pt ca sunt costuri suplimentare neacoperite.Alta varianta exista?Multumesc mult!
Am cmi =cabinet medical individual,nu pfa.
Cabinetul meu este individual si nu are nici o legatura cu locul meu de munca,unde am cartea de munca.
Este o activitate independenta,in sistem real,cu cod fiscal din 2011.Deci nu am ce decizie de impunere sa arat inainte de 2011!
Inca o data pe mine ma intereseaza cu ce acte tb mers pentru activitatea mea independenta ca sa platesc sanatatea si pt acest venit,avand in vedere ca eu sunt angajata cu contract de munca si spitalul imi vireaza lunar toate contributiile.
Multumesc
Va rog sa imi ziceti cu ce acte sa merg la casa de asig de sanatate(in afara de decizia de impunere de la administratia financiara) ca sa platesc acei 5.5%,
pentru un cmi,desi mie oricum mi se opresc lunar contributiile din salariu ,la spitalul unde am carte de munca.
Si daca eu platesc 5,5%din profit estimat,dupa rectificare ,daca ies in pierdere cine imi da mie banii inapoi?
Am cautat pe site la casmb si nu gasesc asa ceva.