avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate nely32

Activitate nely32

Răspuns la discuția credit auto
si eu as fi vrut sa o vand pe asta , am anunt de vreo 2 luni si nimic, nu pot lua pe ea cati bani mai am eu de achitat (27000 ron) e un sandero, fac asta doar sa scap de casco de la ea si sa nu intru in biroul de credit
Răspuns la discuția credit auto
ar fi bine sa o achite parintii mei, deci sa devina ei proprietari si apoi sa mi-o doneze mie pt a nu mai schimba actele masinii? ar fi corect si bine ce as vrea sa fac? Va multumesc mult pt raspunsul prompt
Discuție credit auto
In urma cu 3 ani am luat o masina cu credit auto, intre timp am divortat dar nu am facut partaj, in credit suntem trecuti amandoi soti, din noiembrie noi nu mai suntem impreuna iar plata ratelor am facut-o doar eu, dar acum nu o mai pot duce, as vrea sa o vand, am acceptul bancii sa o vand fara semnatura lui daca gasesc un cuparator care sa achite integral creditul.
- Pot intalni probleme mai tarziu la un eventual partaj?
-Daca parintii mei ar vrea ei sa o cumpere ar fi o problema? ar putea apoi sa mi-o lasa drept mostenire?
-Ce ar fi mai bine sa fac?
Răspuns la discuția nume dupa divort
A mentionat asta , dar imi e teama ca nu se tine cont de asta pt ca nu am cerut si eu verbal atunci cand am avut termenul.
multumesc de raspuns
Sunt in asteptarea hotararii de divort . Divortul a fost amiabil ,in cerere sotul mentionand ca e de acord ca eu sa imi pastrez numele lui , dar nu am facut mentiunea asta cand am fost in instanta , as vrea sa stiu se va tine cont de ce am vrut noi in cerere?....sau nu.Ce nume voi avea dupa divort ?. Mai pot face ceva in sensul asta?? Exista si posibilitatea de a face ceva prin notariat? el e deacord .
Vreau sa imi pastrez numele doar pt a fi la fel cu baiatul meu si pt a evita si schimbarea de acte.
Răspuns la discuția partaj cu credit
eu nu tin sa raman cu masina pt ca valoarea ratei de ff mare dar nici el nu o vrea pt ca nu are permis , iar eu sunt nevoita sa platesc ratele ca sa nu imi faca retineri din salar...sa nu intru in baza de date ca rau platnic....deci sunt constransa si eu
Referitor la apt el nu mai sta cu noi de 4 luni ,si nici nu am bagat partajul, poate veni dupa un timp sa ma oblige sa stea cu noi? ,ce as putea face sa nu mai intre in casa pana la finalizarea partajului?...ma ajuta ca am minorul (16 ani, baiat) si nu avem dacat 2 paturi ,unul pt baiat si unul pt mine?...si daca ar trebui sa il primesc cum ar trebui sa ne impartim?...eu cu baiatul intro cam si el singur in alta??
Răspuns la discuția partaj cu credit
multumesc de raspuns...dar daca valoarea ap ar fi de 20000 euro si la masina as mai avea 12000euro ...sa inteleg ca se imparte doar apt...netinanduse cont ca la credit ne-am bagat amandoi in contract? si pana la partaj eu trebuie sa platesc singura?...si cum fac dovada ca am platit doar eu?....contractul e pe numele la amandoi
Sunt despartita de curand,dupa o casatorie de 11 ani,am si un minor.Avem de impartit un apartament si o masina luata cu credit auto pe 10 ani, rest de achitat inca 7 ani si 4 luni.Apartamentut e pe numele la amandoi doar ca e cumparat cu bani dati de parinti (stiu o prostie).Eu cu copilul vreau sa ramanem in ap.El cere jumatate din apartament dar nu contribuie cu nimic la plata ratei lunare la masina(masina a ramas la mine).As dori sa stiu:
1-daca pot dovedi ca banii au fost de la parinti ,in urma vanzarii unei case proprietate a lor;in asa fel sa ii dau un procent mai mic
2-cum se face impartirea cand exista si bun si credit?