avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate francine

Activitate francine

Răspuns la discuția Lichidare stoc marfa
monique
1.as dori sa vand marfa la pretul de achizitie , o sa scad adaosul comercial, tva nu am ca societatea e neplatitoare, dar daca vand asociatului, nu trebuie sa vand la pretul pietei?

2.nu pot sa fac factura si chitanta, trebuie obligatoriu sa fac factura si bon?
Răspuns la discuția Lichidare stoc marfa
am aceeasi situatie, ca si cea expusa de coca, doar ca ma intereseaza daca pot sa vand marfa catre asociatul unic, cu factura si bon, bineinteles ca inainte de suspendare.

a doua nedumerire e, cum sa procedez cu angajatul societatii care este tot asociatul pe post de vanzator, fac act aditional la suspendare contract sau inchei contractul cu art.55 lit.b?
buna ziua

Avem trei angajati incadrati ca muncitori necalificati, dorim sa incheiem contract de adaptare profesionala cu ei. La finalul expirarii contractului de adaptare profesionala, putem prin acte aditionale sa-i trecem pe functii calificate si sa le majoram salariile?

Va multumesc
Răspuns la discuția Credit fiscal
nu este dispus nimeni sa ma ajute in speta postata mai sus?
Răspuns la discuția Credit fiscal
am nevoie de ajutorul vostru pentru acordarea creditului fiscal in declaratia 101

1- calculam profitul impozabil al sediului permanent din taxa X dupa legea romana
2 - calculam profitul impozabil pentru activitatea din RO

3.Impozit pe profit pentru intreaga activitate =( 1+2)*16% = y
4.Credit fiscal extern : 1*16% = z
5.Impozit pe profit datorat = y -z

m-am ghidat dupa metoda de calcul de mai sus si am urmatoarele date:

1.prof.impoz.sediu perm.tara x = 156.562 lei, impoz. 23.484 lei
2.prof.impoz.activ.romania = -107.895 lei, 0
3.( 1+2)*16% = y 156.562+(-107.895) * 16% = 7.787 lei
4.credit fiscal extern 156.562 * 16% = 25.050 lei
5.impozit pe profit datorat 7.787 - 25.050 = - 17.263


este bun acest calcul
daca pe societatea din romania am pierdere mai acord credit fiscal?
Răspuns la discuția SOLD REGISTRUL DE CASA
lucrarile de constructii sunt exceptate de la utilizarea caselor de marcat, asadar folosim chitanta.
Răspuns la discuția angajare
trebuie sa faci revisalul sa-l depui la itm, si contractul de munca care se face in doua exemplare, unul la societate si unul la persoana angajata.

am si eu o intrebare
doresc sa angajez director comercial, sunt suficiente studiile medii? are calificare de informatician.
Răspuns la discuția SOLD REGISTRUL DE CASA
societatea a facut o lucrare la asociat, i s-a emis factura in valoare de 6400 lei, pot sa-i fac chitanta pe toata valoarea daca ne achita numerar, sau limitele sunt valabile si pentru persoane fizice?
eu am facut un singur contract la lei si unul singur la valuta.
eu am facut contractul intre societate si asociat si la fiecare creditare de catre acesta din urma, intocmesc chitanta si la restituirea imprumutului, dispozitie de plata.