avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate ionescu_ady

Activitate ionescu_ady

buna seara
cineva detine o firma si a vandut fondul de activitate si a primit bani in cont
acum vrea sa cumpere firma mea atat fodul de activitatea cat si firma
cum se procedeaza el spune ca e mai simplu sa raman eu cu 1% si firma lui sa vina cu aport la firma mea si apoi sa scot eu sub forma de dividente, dar ceva cred eu ca nu e bine am avut niste intamplari nefericite cu asociati
dar eu nu vreau sa ma incur sa raman in firma
va multumesc
multumesc
Buna ziua,
Am o firma de cablu tv cu abonati care platesc in avans pe cateva luni si abonati care platesc cu intarziere.
La cei care platesc in avans le tai factura pe cate luni vor sa plateasca.
La cei care platesc cu intarziere le tai factura in momentul in care vin sa plateasca si nu le pun penalitati.
1 Contabilul zice ca trebuie sa tai factura lunar chiar daca nu plateste dar eu nu vreau sa ma incarc si sa platesc la stat pentru o suma pe care nu am incasat-o.
2 Nu inteleg de ce pentru cei care platesc in avans, eu trebuie sa stornez factura si sa le dau factura lunar?
Vreau o mica lamurire daca se poate. Va multumesc!
Răspuns la discuția Pasi pt a cumpara o SC
MAI AM O INTREBARE
NU SE POATE FACE O PROCURA IN CARE ASOCIATI SA MA DELEGE PE MINE CA RESPOSABIL DE FIRMA SA MA OCUP EU DE TOATE SI SA SAR PESTE ETAPA DE UMBLAT PE LA CAMERA DE COMERT?
Răspuns la discuția Pasi pt a cumpara o SC
BUNA ZIUA
AM FACUT UN ACT ADITIONAL LA ACTUL CONSTITUTIV CONTRACT DE CESIUNE PARTI SOCIALE
NUMAI CA AM O PROBLEMA EU MAI SUNT ACTIONAR UNIC LA ALTA FIRMA SI NU AM STIUT K NU AM VOIE DE 2 ORI SI TRE SA REFAC ACTELE
INAFARA DE ACTUL ASTA CE MAI TREBUE LA CAMERA DE COMERT? (ACTE)
TREBUE SA MEARGA SI VECHI ASOCIATI?
Buna
Vreau sa cumpar un SC cu activitate de 4 luni care sunt pasi
Buna seara
O prietena din are un magazin cu produse carne
o firma cu cu care nu are contrac i-a trimis niste produse care dupa cateva zile s-au inputit i-a tot sunat sa vina sa o ridice sa o ia retur dar nu au venit si a bagato in camera frigorifica
problema este : prietena a semnat facura la primire mafa dupa 2 zile s-a inputit ei nu au venit nici dupa bani nici dupa marfa si sunt 2 saptamani
In cazul acesta ce se intampla?
o poate obliga sa plateasca facura?
singurul angajament dintre ei este doar verbal
Aveti dreptate datoriile firmei si nu proprii
Dar nimeni nu ne-a adus la cunostinta ca trebuie sa platim la aceste firme care sunt prea multe si nu prea le vad rostul. eu am facut contract cu televiziunile care cumpara si platesc emisiunile care se emit iari eu le platesc o factura pentru retransmisie. de ce sa mai platesc si eu la cei de sus enumerati? mi se pare o absurditate ca multe altele in Romania
daca faci ceva statul si altii iti dau in cap mai bine cersim ajutor social ca ala se da cu usurinta

in legatura cu datoria as avea un mic exemplu
" cineva cumpara un apartament care e racordat la CATV timp de 3 ani nu vine nici o factura nici o notificare nimic dupa 3 ani vin sa ceara bani cu toate ca nu au un contract, nu au vre-o notificare e corect?"
Răspuns la discuția concediu fara plata
saptamana trecuta a primit zilele de CO pe anul trecut
saptamana asta a solicitat CO pe anul acesta dar l-au refuzat pe motiv ca nu semneaza cererea pentru concediu fara plata
mai mult de atat au zis ca ii desface contractul de munca motivul fiind neprezentarea la locul de munca cu toate ca astazi a fost la societate sa ceara CO pa anul acesta sau macar cat i se cuvine si daca nu mai are nevoie de ei( ca sun mai multi) sa-i de in somaj, societatea are poarta inchisa de saptamana trecuta numai birourile functioneaza
Daca pana la urma ii da abuziv afara pot face acte pentru somaj
multumesc
Buna ziua
In 2011 am cumparat o firma de cablu tv
Am aflat ulterior ca trebue sa platesc drepturi de autor si am facuto (UCMR-ADA, UPEFAR-ARGOUA, ADPFR, PERGAM, ARAEX, CREDIDAM) la sfarsitul anului trecut (2013) saula inceputul lui 2014 am primit o notificare ca trebue sa mai platesc la o firma de care eu nu stiam ..(.DACIN SARA)
OK m-am conformat si am facut actele cu ei cu toate ca nu prea inteleg ce treaba am eu cu cinematrografia ca nu difuzez eu filme personal eu preiau posturi de la N televiziuni unde platesc DREPTURI DE AUTOR IN AUDIOVIZUAL
Acum mai este o problema vor sa platesc din 2010 eu nici nu stiam de ei si nici nu eram eu administrator
E corect sa te lase mai bine de 3 ani si acum sa vina sa ceara bani?
Multumesc