avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2032 soluții astăzi
Forum Activitate catalincojocaru_kcj

Activitate catalincojocaru_kcj

Detaliez
Activitatea pe care o prestez are cod caen 0149 Cresterea altor animale
Alte documente necesare Intreprinderi Individuale pe care o detin, mai imi sunt necesare , fata de cele enumerate anterior
Rolul fiecarui document ?
Am cateva nelamuriri in ceea ce priveste - documentatia unui PFA , si anume :
- registrul bon de consum
- fise de magazin
- registru corespondenta un specifica nr. inventar, cod de clasificare, denumirea mijl fix ,locul unde se afla
- nota de receptie
- reg intrari iesiri ?
Răspuns la discuția registrul de inacasari si plati
Constituirea I.I daca ai factura de la ORC da ..o treci in registru
Sumele se trec cu tot tva
impozitul pe profit ..nu se trece ca si cheltuiala
declaratia 200 ventiul realizat si 220 venitul exstimat
Activitatea care o desfasor este apicultura cod caen 0149
Trecerea de la PF la II adica preluarea stupilor se face pe borderou de achizitii si dispozitie de plata ?
SI medicamentele folosite la stupi daca le-am avut ca si pers fizica pot sa le preiau pe I.I. ..pot prin dispozitie sa platesc si apoi sa bag pe cheltuieli?
Daca vand in calitate de Intrep.Individuala la o pers fizica si nu am casa de marcat...pot sa-i dau chitanta ..sau trebuie decat bon si factura ?
Cum scot din gestiune o productie proprie ..cum ar fii ceara de albine ...produc..si apoi vreau sa o vand sau o dau la schimb pentru faguri ? Sau orice alt produs produs de mine ?
LA ce este folositor registrul : nota de receptie? bon de consum ? reg corespondenta? in reg inventar trebuie sa atasez fisa de magazie...dar cand depozitez cu fise de magazie mierea ...cum o scot apoi din stoc ?
Anticipez multumirile !
Buna ziua ,
Am infiintat in 2010 o Inteprindere Individuala..ptr a accesa fonduri in domeniul apiculturii,,,
Acum in 2011 i trebuie depusa 200 si 220...dar in aceste decalaratii trebuie specificat venituri cheltuieli..in baza evidentei contabile...
Eu nu am un contabil..nu platesc tva..scopul l-am precizat ..de ce am infiintat aceasta intreprindere..
Ce pot face...am inteles ca daca dau un profit la intamplare..trebuie sa-l si dovedesc ..nu ?
Cum ma ajutati..sa procedez..as vrea sa pastrez firma !?
Multumesc anticipat !