avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1052 soluții astăzi
Forum Activitate DAVID44

Activitate DAVID44

Răspuns la discuția divort prin acordul partilor
Buna seara. As avea o intrebare pentru cine ar putea sa ma ajute si sa-mi raspunda cu ar trebui sa procedez in aceasta situatie. Am deschis o actiune de divort de sotul meu si ca sa evitam alte cheltuieli am stabilit de comnun acord sa solutionam intr-un mod amiabil si sa desfacem casatoria prin acordul partilor. Ne-am prezentat in fata judecatorului si am semnat ca suntem de acord cu divortul iar judecatorul ne-a dat un termen de 2 saptamani pentru verificarea consimtamantului. Intre timp sotul meu a plecat la munca in strainatate. Acum doresc sa stiu, judecatorul la verificarea consimtamantului va tine cont numai de consimtamantul meu sau trebuia sa fie si sotul prezent? Astept un raspuns, va multumesc.
Buna seara, am intrebare pentru cei care ma pot ajuta intr-o anumita situatie. Cum pot rezilia un contract de comodat incheiat intre mine ca, comodant si o societate comerciala in calitate de comodatar, pe o perioada nedeterminata si prin care am imprumutat cu titlu de folosinta o suprafata de teren pe care comodatarul si-a edificat o constructie. Cum pot rezilia contractul?in ce conditii? si cum pot obliga comodatarul sa-si ridice constructia de pe terenul meu? si-ar mai fi inca o problema, societatea intre timp s-a dizolvat?cu cine ma judec in aceste conditii? Va multumesc.
Răspuns la discuția reziliere contract de comodat
Buna ziua. As avea o intrebare pentru cei care ma pot lamuri in aceasta problema.
Am incheiat un contract de comodat pe o perioada nedeterminata cu o societate prin care i-am cedat spre folosinta o suprafata de teren, propietatea mea si pe care comodatarul si-a construit un magazin si de vreo 4 ani acest magazin nu-si mai desfasoara nici o activitate comerciala. Reprezentantul legal al societatii a ma venit din cand in cand, instalndu-si o saltea si dormind acolo. Acesta nu a mai platit impozit pe acea cladire....iar acum s dori sa reziliez acest contract si sa-l oblig pe reprezentantul socetatii sa-si ridice contructia de pe terenul meu. Cum as putea sa o fac si ce castig de cauza as avea?