Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rezilere contract cu societate comerciala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rezilere contract cu societate comerciala

Buna seara, am intrebare pentru cei care ma pot ajuta intr-o anumita situatie. Cum pot rezilia un contract de comodat incheiat intre mine ca, comodant si o societate comerciala in calitate de comodatar, pe o perioada nedeterminata si prin care am imprumutat cu titlu de folosinta o suprafata de teren pe care comodatarul si-a edificat o constructie. Cum pot rezilia contractul?in ce conditii? si cum pot obliga comodatarul sa-si ridice constructia de pe terenul meu? si-ar mai fi inca o problema, societatea intre timp s-a dizolvat?cu cine ma judec in aceste conditii? Va multumesc.
Rezilierea contractului de comdat poate avea loc in conditiile stipulate in contract sau daca beneficiarul nu isi indeplineste obligatiile asumate.In situatia arata va trebui sa chemati in judecata societate prin lichidatorul judiciar